U Cluj s-a calificat în semifinalele Cupei României cu un gol marcat în minutul 90+3

U Cluj s-a calificat în semifinale
U Cluj s-a calificat în semifinaleProfimedia
Universitatea Cluj a trecut de Hermannstadt la limită, grație unui gol înscris în prelungirile partidei, minutul 90+3.

Universitatea Cluj - Hermannstadt 1-0

Universitatea Cluj s-a calificat in extremis în semifinalele Cupei României la fotbal, după ce a învins-o pe FC Hermannstadt cu scorul de 1-0 (0-0), miercuri seara, pe Cluj Arena.

"U" s-a impus prin golul marcat de atacantul argentinian Federico Anselmo (90+3), care a reluat în plasă mingea respinsă de Cătălin Căbuz, la lovitura de cap a lui Valentin Gheorghe. Pentru sud-american a fost primul gol marcat în România.

Fiecare echipă a avut câte o bară, clujenii prin Dan Nistor (33), iar sibienii prin Kablan Ngoma (41).

În semifinale, Universitatea Cluj o va înfrunta pe câştigătoarea dintre Universitatea Craiova şi Oțelul Galați, meci care va avea loc joi seara. Cealaltă semifinală le va opune pe Corvinul Hunedoara şi pe FC Voluntari.