Tennis Tracker: Swiatek, debut victorios. Alcaraz, Sinner, Tsitsipas și De Minaur, în sferturi

Swiatek joacă azi cu Zheng
Swiatek joacă azi cu ZhengProfimedia
Sezonul de zgură continuă și astăzi cu turneele ATP de la Barcelona și Munchen, dar și cu turneul feminin de la Stuttgart, unde Iga Swiatek revine pe teren după accidentarea suferită în semifinala de la Indian Wells.

20:00 - Iga Swiatek, favorita principală a turneului de la Stuttgart și câștigătoarea en-titre, a debutat cu o victorie în partida cu Qinwen Zheng, scor 6-1, 6-4.

Interviu Swiatek
Flashscore/WTA
Rezumat Swiatek - Zheng

19:20 Flash Moment - Punctul zilei s-a jucat în partida câștigată de Alcaraz în fața lui Bautista.

Flash Moment
Flashscore/ATP

19:15 - Carlos Alcaraz, favoritul principal al turneului de la Barcelona, s-a calificat în sferturi după ce a câștigat în două seturi 6-3, 7-5, partida cu compatriotul Roberto Bautista-Agut.

Alcaraz va întâlni în sferturile de finală un alt spaniol, pe Alejandro Davidovich Fokina, care a trecut în optimi de Emil Ruusuvuori.

Alcaraz s-a calificat în sferturi

18:20 - Americanca Coco Gauff, cap de serie numărul 5 la Stuttgart, a fost învinsă de Anastasia Potapova în două seturi, 6-2, 6-3. Rusoaica o așteaptă în sferturi pe câștigătoarea dintre Caroline Garcia și Tatjana Maria.

17:55 - Paula Badosa a învins-o fără probleme pe Cristina Bucșa, în optimile turneului de la Stuttgart. Badosa a cedat doar trei game-uri și s-a impus cu 6-2, 6-1, într-o oră și 11 minute.

Badosa a trecut de Bucsa

17:50 - Alexander Zverev a pierdut surprinzător în fața australianului Christopher O'Connell, în optimile turneului de la Munchen, scor 6-7, 4-6.

Zverev a fost eliminat de O'Connell

16:00 - Stefanos Tsitsipas a trecut fără probleme de canadianul Denis Shapovalov, 6-3, 6-2, în optimile turneului de la Barcelona. Tistsipas, favoritul nr. 2, îl va întâlni în sferturi pe De Minaur (favorit nr. 8), care a beneficiat de retragerea adversarului din optimi, Grigor Dimitrov.

Interviu Tsitsipas
Tsitsipas s-a calificat în sferturi

15:00 - Karolina Pliskova a învins-o pe Donna Vekic cu 6-2, 6-7, 7-6, într-o partidă palpitantă la Stuttgart. În sferturile de finală, Pliskova o poate întâlni pe principala favorită a turneului, Iga Swiatek.

Pliskova s-a calificat în sferturi

14:30 - Jannik Sinner s-a calificat în sferturi la Barcelona după ce a trecut în trei seturi de japonezul Yoshihito Nishioka 6-1, 4-6, 6-3.

Sinner s-a calificat în sferturi
Interviu Sinner

13:55 - Nadal a anunțat că se retrage de la turneul Madrid Open deoarece recuperarea după accidentare la șold nu decurge conform așteptărilor. Spaniolul nu este sigur că va fi apt nici pentru Roland Garros.

Citește mai multe detalii aici.

6:10 - Zgura de la Barcelona e și ea în faza optimilor, cu favoriții Alcaraz, Tsitsipas, Ruud și Sinner gata de acțiune. De asemenea, e de așteptat ca Rune, Fritz și Zverev să treacă în sferturile Openului de la Munchen.

6:00 - Optimile de finală de la Stuttgart sunt în plină desfășurare. Swiatek, Caroline Garcia, Coco Gauff și Rybakina vor juca astăzi.