Venus Williams s-a accidentat și a pierdut în fața Elinei Svitolina. Reacția ucrainencei

Venus Williams a părăsit turneul de la Wimbledon din primul tur
Venus Williams a părăsit turneul de la Wimbledon din primul turProfimedia
Sportiva în vârstă de 43 de ani din America a revenit la Wimbledon datorită unui wild-card.

Venus Williams (43 de ani, 558 WTA) a părăsit turneul încă din primul tur, după ce s-a accidentat și nu a mai putut continua partida cu Elina Svitolina (28 de ani, 76 WTA).

Reacția Elinei Svitolina

După ce s-a impus în primele 2 game-uri, Venus s-a accidentat după un pas greșit făcut în timpul unui punct. Americanca s-a prăbușit la pământ și a început să strige de durere, acuzând dureri la genunchiul drept.

Într-un gest de fair-play, adversara sa, Elina Svitolina, a venit imediat la fileu pentru a se interesa de starea lui Williams, căreia i-a adus apoi un prosop.

Venus Williams, eliminată în primul tur

După câteva minute, jocul a continuat, însă Venus nu și-a putut menține forma, pierzând primul set cu 4-6. În decisiv, Svitolina a făcut 6-3 și a eliminat-o pe sora Serenei Williams din competiție în primul tur, într-o partidă care a durat o oră și 29 de minute.

În turul doi, Svitolina o va întâlni pe Elise Mertens (28 WTA). Belgianca a învins-o în două seturi pe sportiva din Slovacia Viktoria Hruncakova (129 WTA), scor 7-6 (7-2), 6-2.