Ana Bogdan calificare Wimbledon

Ana Bogdan a reușit o victorie mare în primul tur de la Wimbledon

Ana Bogdan s-a
Ana Bogdan s-aProfimedia
Ana Bogdan (locul 57 WTA) a reușit o partidă aproape perfectă și a eliminat-o pe Liudmila Samsonova (locul 15 WTA) în primul tur de la Wimbledon.

Ana Bogdan - Liudmila Samsonova 7-6 (7/1), 7-6 (7/4)

Ana Bogdan s-a impus la capătul unei partide care a durat aproape două ore și jumătate.

După un prim set echilibrat, Ana Bogdan a reușit să se impună categoric la tiebreak. În setul doi, cele două tenismene au mers cap la cap până la 3-3. Românca a reușit apoi să-și câștige serviciul și să facă un break, pentru ca a apoi să servească pentru meci. Ana nu a profitat însă și Samsonova a făcut un rebreak pentru a reintra în joc, astfel că s-a ajuns din nou la tiebreak. Deși a fost condusă cu 3-1, Ana Bogdan a câștigat patru mingi consecutive pentru a prelua conducerea cu 5-3. Samsonova a câștigat o minge, pentru ca apoi Ana să câștige două puncte consecutive și să câștige breakul, setul și meciul.

Statistici meci
Statistici meciFlashscore

Marți, în a doua zi a de Wimbledon, vor intra pe teren și celelalte trei românce. Sorana Cîrstea (locul 37 WTA) o întâlnește pe Tatjana Maria (locul 62 WTA), iar Jaqueline Cristian (locul 133 WTA) va juca împotriva italiencei Lucia Bronzetti (locul 47 WTA).

Irina Begu (29 WTA) se află pe partea opusă de tablou și va debuta în primul tur la Wimbledon în cursul zilei de miercuri. Begu o va avea ca adversară canadianca Rebecca Marino (83 WTA).