Vine Muchova! Adversara Soranei, în premieră în sferturi la US Open, la fel ca și românca

Karolina Muchova la US Open
Karolina Muchova la US Open Profimedia
Sorana Cîrstea are un parcurs exepțional la US Open, unde o va întâlni în sferturi de finală pe Karolina Muchova din Cehia, 10 WTA

În urmă cu un an, revenită după un șir devastator de accidentări, Karolina Muchova a pierdut chiar în primul tur la US Open. Ea a început anul 2023 în Noua Zeelandă ca jucătoare aflată pe locul 151 în clasamentul WTA.

Cehoaica este o cu totul altă jucătoare în acest an.  Când este în formă, Muchova se dovedește greu de învins. Ea a ajuns în finală la Roland Garros în această primăvară, pierzând doar în fața numărului 1 mondial Iga Swiatek.

Acum, la New York, favorita nr. 10 s-a calificat în sferturile de finală cu o victorie cu 6-3, 5-7, 6-1 în fața lui Wang Xinyu.

"Mă bucur foarte mult că s-a terminat", a declarat Muchova în interviul de pe teren. "În setul al treilea, mi-am revenit la jocul meu, acele de a schimba ritmul - aceasta a fost cheia, de fapt".

Și astfel, Muchova a avansat în primul ei sfert de finală la US Open.

Muchova, o jucătoare complexă

Cehoaica, 10 WTA, are un joc agresiv, dar loviturile puternice sunt dublate de o creativitate ieșită din comun. Muchova deține un arsenal variat și reușește să câștige puncte din cele mai incomode poziții.

În acest moment, Karolina Muchova ocupă locul 10 în clasamentul mondial și vine după patru victorii la US Open.

Până acum, sportiva din Cehia și Sorana Cîrstea s-au mai întâlnit de patru ori, iar bilanțul meciurilor directe este unul în favoarea lui Muchova, scor 3-1.

Ultima înfruntare dintre cele două sportive a avut loc în luna august, atunci când Sorana a cedat, scor 5-7, 4-6, în fața lui Muchova, la turneul WTA Montreal.

WTA: “Sorana se simte bine la US Open“

Site-ul WTA notează că românca și-a rezervat locul în sferturi cu o victorie categorică, 6-3, 6-3, în fața Belindei Bencic, cap de serie nr. 15.  La 33 de ani, ea este cea mai în vârstă jucătoare care a ajuns pentru prima dată în sferturile de finală la US Open.

Există ceva la terenurile hard din Statele Unite care rezonează cu Cirstea. În această primăvară, ea a ajuns în sferturi de finală la Indian Wells și în semifinale la Miami. Șase dintre cele șapte victorii ale ei în Top 10 în acest sezon au venit pe suprafață hard.

Luați în considerare această listă de jucătoare pe care le-a învins anul acesta pe acest tip de teren: Aryna Sabalenka, Elena Rybakina, Karolina Muchova, Marketa Vondrousova, Madison Keys și Caroline Garcia - de două ori, mai scriu cei de la WTA.

Duelul dintre Sorana Cîrstea și Karoline Muchova este programat marți, 5 septembrie, în jurul orei 19:00.