Tennis Tracker: Alcaraz ajunge în sferturi / A treia favorită eliminată la US Open

Madison Key, după partida cu Jessica Pegula
Madison Key, după partida cu Jessica PegulaAFP
Cele mai importante momente din tenis pot fi găsite aici, în Tennis Tracker-ul nostru zilnic.

23:45 – Andrey Rublev și-a asigurat un loc în sferturile de finală de la US Open, după ce a trecut în patru seturi de britanicul Jack Draper, 3-6, 6-3, 3-6, 4-6, la capătul unei partide care a durat două ore și 46 de minute. În runda următoare, rusul îl va întâlni pe învingătorul dintre Daniil Medvedev și Alex De Minaur

23:00 – Carlos Alcaraz își continuă parcursul bun pentru a-și apăra titlul de la US Open, după ce liderul mondial și-a asigurat luni calificarea în sferturile de finală după o victorie în trei seturi în fața italianului Matteo Arnaldi, scor 6-3, 6-3, 6-4. Citește mai multe aici

20:21 - Campioana de la Wimbledon, Marketa Vondrousova (24 de ani), continuă să fie în cursă pentru câștigarea a două Grand Slam-uri consecutive, dar a fost pusă la grea încercare de Peyton Stearns (21 de ani). Americanca a câștigat primul set în tie-break, înainte ca cehoaica, numărul nouă mondial, să revină și să câștige următoarele două seturi cu 6-3, 6-2. Ea o va înfrunta acum pe Madison Keys pentru un loc în optimi. Detalii aici.

20:16 - Victorie categorică a lui Madison Keys (28 ani) în fața compatrioatei Jessica Pegula (29 ani), numărul 17 mondial câștigând meciul lor cu 6-1, 6-3 în puțin peste o oră.

Ea se califică în sferturi și pare a fi un adversar de temut pentru toate jucătoarele rămase în cursă..

07:00 - ATP US OPEN - Jack Draper vs. Andrey Rublev (19:30), Carlos Alcaraz vs. Matteo Arnaldi (20:30), Daniil Medvedev vs. Alex De Minaur (23:00), Alexander Zverev vs. Jannik Sinner (03:30)

06:30 - WTA US OPEN - Peyton Stearns vs. Marketa Vondrousova (18:00), Madison Keys vs. Jessica Pegula (19:00), Ons Jabeur vs. Qinwen Zheng (21:30), Daria Kasatkina vs. Aryna Sabalenka (02:00)

06:00 - WTA WTA US OPEN DUBLU - Coco Gauff/Jessica Pegula vs. Marta Kostyuk/Gabriela Ruse (18:00)

04:00 - ATP US OPEN - Novak Djokovic a trecut ușor de croatul Borna Gojo, venit din calificări,  cu 6-2, 7-5, 6-4. Sârbul  ajunge astfel în sferturile de finală ale celui de-al 57-lea turneu de Grand Slam al său, unde îl va întâlni pe americanul Taylor Fritz, 9 ATP.

03:00 - WTA US OPEN - Campioana în exercițiu și numărul unu mondial, Iga Swiatek, a părăsit US Open în turul al patrulea, după ce a pierdut în fața letonei Jelena Ostapenko, scor 3-6 6-3 6-1, pe Arthur Ashe Stadium.

01:00 - ATP US OPEN - Semifinalistul de anul trecut de la US Open, vedeta locală Frances Tiafoe, a trecut rapid de australianul Rinky Hijikata la New York cu 6-4, 6-1, 6-4 și s-a calificat ăn sferturi de finală .

00:30 - WTA US OPEN -  Sorana Cîrstea scrie istorie la US Open. Românca s-a calificat în premieră în sferturile de finală ale turneului de Grand Slam de la New York după ce a învins-o pe Belinda Bencic , scor 6-3, 6-3

Cîrstea a început furtunos partida cu Bencic și a câștigat primele cinci game-uri înaintea că Bencic să-și adjudece primul punct. Belinda a dat semne de revenire, câștigând trei game-uri consecutive, însă Sorana a închis setul la 6-3.

Startul setului secund i-a aparținut tot Soranei, care a făcut break și apoi și-a câștigat serviciul. La scorul de 3-1 pentru Sorana a început o serie de cinci break-uri, niciuna dintre jucătoare nereușind să-și mai câștige serviciul. Românca a profitat de prima minge de meci și a reușit să se califice în premieră în sferturile de finală ale US Open.