Aryna Sabalenka și Coco Gauff, finala de la US Open! Belarusa a pierdut primul set cu 6-0Profimedia
Aryna Sabalenka a învins-o în semifinale pe americanca Madison Keys cu 0-6, 7-6, 7-6 și o va întâlni în finala de la US Open pe Coco Gauff.

Sabalenka a reușit o revenire senzațională după ce pierduse primul set cu 6-0 în fața favoritei publicului de la Flushing Meadows, Madison Keys

Sportiva din Belarus a ajuns în cea de-a doua finală de Grand Slam a carierei, după o revenire spectaculoasă.

Keys putea închide jocul în setul doi, când a avut minge de meci, dar noul lider mondial a revenit și a egalat la seturi, după un tie-break pe care l-a câștigat la 1.

În decisiv, Keys, și Sabalenka au făcut câte un break. Apoi belarusa a salvat două mingi de break în game-ul 8, nelăsând-o pe Keys să servească pentru meci.

În tie-break, Sabalenka s-a impus la 3 și, după o partidă care a depășit două ore și jumătate, s-a calificat în finala de la US Open 2023, acolo unde se va lupta pentru trofeu cu Coco Gauff.

Americanca a învins-o pe Karolina Muchova din Cehia, cu 6-4, 7-5.

Aceasta este prima finală de la Flushing Meadows pentru Sabalenka, cea care va fi și noul număr unu mondial, începând de luni. Ea va opri supremația polonezei Iga Swiatek, care a stat 75 de săptămâni în fruntea clasamentului WTA.

Sabalenka: ”Nu știu cum am revenit în meciul ăsta”

Madison a jucat un tenis extraordinar. A fost la un alt nivel. Nu știu cum am reușit să revin în acest meci și să mă calific în finala de la US Open.

E prima mea finală aici și asta înseamnă mult pentru mine. Știu că voi ați vrut ca ea să câștige, dar și eu vă mulțumesc că ați stat până atât de târziu. Vă mulțumesc pentru atmosferă și le mulțumesc celor care m-au încurajat pe mine”, a spus Sabalenka după partidă.

Finala de la US Open va fi a șasea partidă dintre Coco Gauff și Aryna Sabalenka. Coco conduce cu 3-2 în meciurile directe. Belarusa în schimb a câștigat cea mai recentă partidă, la Indian Wells, cu 6-4, 6-0.