Ons Jabeur câștigă din nou după cinci înfrângeri consecutive

Numărul 9 mondial a obținut în sfârșit a treia victorie a anului
Numărul 9 mondial a obținut în sfârșit a treia victorie a anului AFP
Tunisianca Ons Jabeur (locul 9 WTA) a obținut miercuri prima sa victorie după două luni, răsturnând situația în fața rusoaicei Ekaterina Alexandrova (16 WTA) pentru a se califica în optimile de finală ale turneului WTA 500 de la Stuttgart.

Cap de serie numărul 7 la turneul german, Jabeur a avut nevoie de două ore pentru a o învinge pe Alexandrova cu 2-6, 6-3, 7-6.

Rezultatul a pus capăt unei serii de cinci înfrângeri consecutive pentru tunisiancă, care nu mai câștigase niciun meci în circuit de la optimile de finală de la Abu Dhabi.

Jabeur a fost încântată de victoria de miercuri, doar a treia în nouă meciuri împotriva rusoaicei. "A fost o perioadă dificilă pentru mine", a recunoscut ea după meci.

Pe lângă faptul că a pierdut primul set, Jabeur a fost condusă cu un break în setul al doilea și al treilea, înainte de a reuși să întoarcă meciul.

În optimile de finală, Ons Jabeur o va înfrunta joi pe italianca Jasmine Paolini.