Novak Djokovic îl învinge pe Rune și ajunge a noua oară în semifinale la Mastersul de la Paris

Djokovic sărbătorește victoria în fața lui Rune
Djokovic sărbătorește victoria în fața lui RuneAFP
Nole, numărul unu mondial ATP, și-a luat revanșa în fața danezului Holger Rune (locul 7 ATP), care îl învinsese în finala de anul trecut. Djokovic a trecut de danez cu 7-5, 6-7, 6-4 și s-a calificat în semifinalele ediției din acest an a competiției.

Djokovic va juca sâmbătă pentru un loc în finală cu rusul Andrey Rublev, care l-a învins vineri pe australianul Alex de Miñaur.

De partea cealaltă a tabloului, în cealaltă semifinală, bulgarul Grigor Dimitrov îl va înfrunta pe grecul Stefanos Tsitsipas.

Starul sârb joacă într-un turneu ATP pentru prima dată de la câștigarea celui de-al 24-lea său titlu de Grand Slam la New York, în septembrie.

Jucătorul în vârstă de 36 de ani a obținut a doua victorie din carieră împotriva lui Rune, după două înfrângeri consecutive în fața numărului șapte mondial.

Djokovic vs Rune
Flashscore

Nole, câștigător a trei turnee de Grand Slam în acest an - Australia, Roland Garros și US Open - încearcă să își prelungească recordul de șase titluri la Paris.

"Meciul a fost similar cu cel de anul trecut, cu suișuri și coborâșuri. În mod normal, joc bine în tie-break-uri, dar astăzi a fost unul dintre cele mai proaste din cariera mea. Mi-am păstrat calmul și a ieșit bine în cele din urmă", a declarat Djoko.

Nole a eșuat în tie-break

Djokovic a câștigat primul set, pe care l-a dominat în mare parte cu serviciul, cu un break în al 12-lea game.

Rune a revenit în meci și a câștigat la mare luptă tie-break-ul din setul 2. Jucătorul de 20 de ani l-a surprins pe Djokovic cu o serie de lovituri năucitoare și a dus meciul în decisiv.

În setul al treilea, însă, Djokovic a fost extrem de eficient și a avut nevoie doar de un singur break.

Ca de obicei în situații similare, după ce a pierdut tie-break-ul, Djokovic a mers câteva minute la vestiar, ca răspuns la fluierăturile și huiduielile primite din tribune.

Pauza i-a prins bine, a făcut un break rapid care nu a mai putut fi contracarat de un Rune care, în ciuda înfrângerii, și-a apărat cu onoare titlul de anul trecut.