Set nebun în duelul Tsitsipas-Zverev! Grecul va juca cu Khachanov în sferturi la Monte Carlo

Stefanos Tsitsipas
Stefanos TsitsipasAFP
Grecul Stefanos Tsitsipas a trecut joi după două seturi foarte echilibrate de germanul Alexander Zverev, 7-5, 7-6 (7/3), şi s-a calificat în sferturile de finală ale turneului de tenis ATP Masters 1.000 de la Monte Carlo, dotat cu premii totale de 5.950.575 de euro.

Alexander Zverev a ratat calificarea în sferturile de finală ale turneului ATP Masters de la Monte Carlo, în ciuda unei reveniri spectaculoase în setul secund. Germanul era condus cu 5-0, dar a anulat două mingi de meci, a egalat situația pe tabelă și a împins actul secund în tie-break, unde a pierdut după ce a luat doar trei puncte.

"Aș descrie-o ca pe o aventură unică. Cu siguranță ceva ce nu experimentez în fiecare zi", a declarat un Tsitspas vizibil emoționat după meci.

"Momentul s-a schimbat dramatic. Încerc doar să înțeleg ce s-a întâmplat când am avut un avantaj de 5-0. Lucrurile au arătat destul de bine în tiebreak. M-am simțit încrezător după mini-break.

"Este o victorie grozavă, sunt recunoscător că am reușit să joc așa cum am făcut-o astăzi. A fost nevoie de multă forță mentală. M-am simțit dominant de pe linia de fund", a mai spus Tsitsipas.

Următorul adversar al grecului va fi rusul Karen Khachanov (17 ATP), care l-a eliminat joi, în optimi, pe compatriotul său Daniil Medvdevev (4 ATP) în două seturi, 6-3, 7-5.