Ziua și surpriza la Monte Carlo: Daniil Medvedev, învins categoric de Karen Khachanov

Daniil Medvedev
Daniil MedvedevAFP
După ce miercuri fusese eliminat Andrey Rublev, campionul en-titre la Monte Carlo, și conaționalul său, Daniil Medvedev, a fost trimis acasă prematur.

​Rusul Daniil Medvedev, al patrulea favorit a fost eliminat în optimi la turneul Masters de la Monte Carlo în două seturi de conaționalul său Karen Khachanov, scor 6-3, 7-5.

Campion anul trecut la Mastersul de la Roma, Medvedev a afirmat în ultima perioadă că se descurcă mult mai bine pe zgură și că speră să obțină cât mai multe trofee pe această suprafață.

Nu a fost deocamdată cazul, pentru că rusul Khachanov (17 ATP), care nu avea vreo victorie în primele nouă meciuri disputate pe zgură împotriva jucătorilor din Top 5 mondial, a decis că e momentul să schimbe situația și s-a impus după aproape două ore de joc în fața lui Daniil.

Statistica meciului
Statistica meciuluiFlashscore

Ambii jucători au avut mari probleme la serviciu în debutul partidei. Au fost nu mai puțin de patru break-uri în primul set, dar Karen a fost cel care a rezistat mai mult.

Medvedev a ratat o minge de set la scorul de 5-4, iar Khachanov a reușit break-ul decisiv în chiar următorul game.

Karen Khachanov se va duela în sferturi cu învingătorul partidei dintre germanul Alexander Zverev și grecul Stefanos Tsitsipas.

La Monte Carlo, campionul en-titre este rusul Andrey Rublev, eliminat între timp, în timp ce Rafael Nadal are cele mai multe trofee cucerite: 11.

Principalii favoriți rămași în competiție la ATP Monte Carlo sunt Novak Djokovic, Jannik Sinner și Alexander Zverev.