WTA Miami: Irina Begu s-a calificat în turul secund după ce a trecut de Alexandra Eala

WTA Miami: Irina Begu a reușit o revenire spectaculoasă în meciul cu Alexandra EalaProfimedia
Sportiva din România a ajuns în turul secund al turneului WTA 1000 de la Miami, după ce a trecut de filipineza Alexandra Eala.

Statistici Alexandra Eala - Irina Begu 0-2

Irina Begu (32 ani - locul 34 WTA) a învins-o în două seturi pe Alexandra Eala (17 ani - locul 219 WTA), la capătul unei partide care a durat o oră și 50 de minute.

Begu a dominat în primul set pe care l-a câștigat cu 6-2. În setul secund, tânăra jucătoare din Filipine, beneficiară a unui wildcard, a început mult mai energic și a condus chiar cu scorul de 5-1 la game-uri, după mai multe break-uri reușite în fața româncei.

După acel moment însă, Irina Begu a reușit o revenire spectaculoasă și a câștigat șase game-uri la rând, ajungând astfel în turul al doilea din cadrul WTA Miami.