Coco Gauff ajunge în turul patru la Miami în ciuda unui start lent

Coco Gauff în acțiune
Coco Gauff în acțiuneReuters
Coco Gauff (20 de ani) a avut nevoie de ceva timp pentru a se trezi duminică, dar când a făcut-o, a fost un adevărat tăvălug pentru Oceane Dodin (27 de ani), iar a treia favorită americană a revenit de la 4-2 pentru a câștiga cu 6-4, 6-0 și a obține un loc în optimile de la Miami Open.

Gauff a funcționat ca un somnambul în mare parte din setul inaugural în primul meci de pe terenul Hard Rock Stadium, dar când s-a declanșat alarma, campioana de la US Open a câștigat 10 game-uri consecutive pentru a-i preda o lecție lucky loser-ei franceze.

Cu Gauff punând presiune, Dodin a început să se prăbușească, acumulând nouă duble greșeli și 26 de erori neforțate, față de doar șapte ale adversarei sale.

"Este o jucătoare care lovește bine. Îi place să joace în condițiile ei", a declarat Gauff reporterilor. "Am încercat să fac tot posibilul pentru a rezista furtunii.

"În general, mă simt bine până acum.

"Încerc să mă îmbunătățesc cu fiecare meci. Cu siguranță joc un pic mai bine decât săptămâna trecută la Indian Wells".

Cu această victorie, Gauff și-a egalat cel mai bun rezultat de la Miami și o va aștepta pe învingătoarea dintre Caroline Garcia (30 de ani) și Naomi Osaka (26 de ani) pentru un loc în sferturile de finală.

După o zi dezamăgitoare pentru jucătorii americani sâmbătă, când trei dintre primii patru capi de serie au părăsit competiția, jucătoarele americane au ridicat steagul, Jessica Pegula (29 de ani), a cincea favorită, și Emma Navarro (22 de ani), a 20-a favorită, reușind să progreseze.

Pegula, care a ajuns în ultimii doi ani în semifinalele Miami Open, a mai făcut un pas cu o victorie cu 7-5, 6-4 în fața canadiencei Leylah Fernandez (21 ani).

Navarro, venită după un sfert de finală săptămâna trecută la Indian Wells, unde a învins-o pe Aryna Sabalenka (25 ani), numărul doi mondial, și pe Elina Svitolina (29 ani), locul 17 mondial, și-a continuat forma superbă la Miami cu o victorie cu 6-2, 3-6, 6-0 în turul al treilea în fața italiencei Jasmine Paolini (28 ani), cap de serie numărul 12.