Sinner îl împachetează pe Machac într-o oră și jumătate: italianul zboară în semifinalele de la Miami

Jannik Sinner
Jannik SinnerAFP
Jannik Sinner nu a trebuit să muncească prea mult pentru a trece de sferturi și a-și asigura biletul pentru semifinale, unde îl va întâlni pe câștigătorul partidei dintre Jarry și Medvedev.

Semifinala a fost câștigată fără prea mult efort de Jannik Sinner, care l-a învins cu 6-4, 6-2 pe Tomas Machac, numărul 60 mondial.

Acesta a întrerupt astfel parcursul surprizei turneului de la Miami, care îi mai învinsese în cursul săptămânii pe Andy Murray și Andrey Rublev, precum și pe Matteo Arnaldi.

Tenismanul ceh a rămas în meci pentru un set, în fața sud-tirolezului care, în schimb, a cedat foarte puțin, lăsând tot ce era mai bun pentru setul al doilea.

Meciul a început cu un break al italianului, la care Machac a răspuns însă cu un contrabreak. Într-o dispută strânsă, a fost nevoie de al șaptelea game pentru ca echilibrul să fie rupt, când Sinner a reușit break-ul decisiv pentru a prelua conducerea cu 4-3 și a închis la scurt timp după aceea cu 6-4 la prima minge de set.

După ce a trecut în avantaj, încercările cehului de a reveni în meci s-au dovedit inutile. Așa cum s-a întâmplat de multe ori în această ediție 2024, Sinner a crescut ritmul și și-a îmbunătățit procentajele în a doua parte a meciului, obținând victoria într-o oră și 31 de minute, încheind setul secund cu 6-2 la a doua minge de meci.

Italianul și-a asigurat astfel a treia semifinală din carieră la Miami, unde îl va întâlni pe unul dintre Nicolas Jarry sau Daniil Medvedev.

Cu această victorie, Sinner a devenit primul jucător din acest sezon care atinge 20 de victorii, depășindu-l astfel pe Alex De Minaur, aflat la cota 19.