Alex Zverev îl elimină pe Fabian Marozsan și ajunge în semifinalele de la Miami

Alex Zverev și Fabian Marozsan își strâng mâna după meci
Alex Zverev și Fabian Marozsan își strâng mâna după meciGeoff Burke - USA TODAY Sports
Germanul Alexander Zverev (26 de ani), al patrulea favorit, a depășit condițiile dificile pentru a-l învinge joi pe ungurul Fabian Marozsan (24 de ani) cu 6-3, 7-5 și a ajuns în semifinalele Miami Open.

Zverev a atacat serviciul lui Marozsan și a transformat trei din cele șapte șanse de break, a anulat cele două mingi de break cu care s-a confruntat și a câștigat 80% din puncte pe primul serviciu în drumul său spre semifinale la Miami, unde încă nu a pierdut niciun set.

În ciuda faptului că nu a cedat niciun set în condiții de vânt, Zverev a avut mult de furcă cu Marozsan, care se află la debutul său la Miami și care s-a bucurat de victorii de top 10 în fața lui Holger Rune și Alex de Minaur în drumul spre sferturile de finală.

"Dacă va continua să joace așa, va urca foarte repede în clasament și el însuși va fi unul dintre acei tipi (din top 10)", a declarat Zverev în interviul de pe teren.

"Cred că toți jucătorii de top, atunci când sunt în control, simt că pot gestiona meciul, că pot manipula puțin meciul în favoarea lor.

"Dar împotriva lui, acest lucru nu este posibil. De aceea are un palmares atât de bun în fața celor din top 10 și este un jucător incredibil."

Victoria lui Zverev, pecetluită cu un break după un rever excelent pe linie, a marcat revenirea sa în semifinalele Miami Open pentru prima dată de la finala pierdută în 2018.

Zverev se va confrunta în continuare cu spaniolul Carlos Alcaraz, cap de serie numărul 1, sau cu bulgarul Grigor Dimitrov, cap de serie numărul 11.