Meciuri tari în sferturile de finală de la Indian Wells. Se cunoaște deja jumătate de tablou

Alcaraz și Zverev
Alcaraz și ZverevProfimedia
După ieșirea surprinzătoare a lui Novak Djokovic, favoriții nu au mai făcut pași greșiti. Pe tabloul de la masculin, cei mai buni jucători sunt deja în sferturi de finală.

În ATP, Carlos Alcaraz, Jannik Sinner și Alexander Zverev au câștigat meciurile pe care le-au disputat miercuri în optimile de la Indian Wells 2024.

Sunt trei dintre principalii favoriți la câștigarea trofeului după eliminarea lui Nole.

Alcaraz și-a luat revanșa în fața lui Fabian Marozsan, maghiarul fiind cel care-l învinsese în mod neașteptat la Mastersul de la Roma, anul trecut.

A fost 6-3, 6-3 pentru iberic la capătul unui meci care a durat doar o oră și 17 minute.

În ultimul meci al zilei de pe tabloul masculin de simplu s-au întâlnit doi favoriți: Alexander Zverev și Alex de Minaur.

Australianul a avut începutul mai bun de partidă, iar primul set  i-a revenit în tiebreak, scor 7-5.

Au urmat două seturi în care Zverev și-a impus stilul de joc: a servit precis și agresiv, a dominat multe dintre raliurile de pe linia de fund, iar până la finalul partidei a mai cedat doar cinci gameuri: 6-2, 6-3.

În urma acestor rezultate , Alcaraz și Zverev vor juca unul dintre cele mai interesante sferturi de finală.

Cap de serie trei la competiția din deșertul californian, Jannik Sinner a confirmat statul de favorit și a trecut de Ben Shelton (cap de serie 16). A fost un meci echilibrat doar în primul set, unul adjudecat de italian în tiebreak (7-4). A doua manșă a fost una la discreția elevului lui Darren Cahill: 6-1. Partida a durat o oră și 40 de minute.

Iar cehul Jiri Lehecka produce o nouă surpriză la Indian Wells. Numărul 32 mondial l-a eliminat pe favoritul numărul 11, grecul Stefanos Tsitsipas în două seturi, 6-2, 6-4.

Lehecka și Sinner vor disputa un al doilea sfert de  finală.