Sorana Cîrstea, duel cu liderul mondial Iga Swiatek pentru un loc în optimi la Madrid

Sorana Cîrstea s-a calificat în turul trei la WTA Madrid
Sorana Cîrstea s-a calificat în turul trei la WTA MadridProfimedia/ IMAGO
Sorana Cîrstea (30 de ani - locul 34 WTA) s-a calificat în turul trei la WTA Madrid, după ce a învins-o în trei seturi pe filipineza Alexandra Eala (18 ani - locul 170 WTA).

Alexandra Eala - Sorana Cîrstea 3-6, 7-6 (6), 4-6

Românca a avut nevoie de aproximativ două ore și douăzeci de minute pentru a obține victoria în fața unei jucătoare care a surprins în turul inaugural.

Beneficiară a unui wildcard, tânăra Eala a învins-o în două seturi pe ucraineanca Lesia Tsurenko (41 WTA), scor 6-4, 6-4.

În duelul de joi (25 aprilie), setul de debut dintre Cîrstea și Eala a arătat multe răsturnări de situație, fiecare sportivă în parte reușind să își adjudece game-ul atunci când adversara s-a aflat la serviciu.

Câștig de cauză a avut însă jucătoarea noastră, care la 2-3 a reușit un nou break și apoi s-a distanțat, învingând în setul I cu 3-6.

În actul secund, ambele sportive au cedat câte 2 game-uri, duelul fiind de această dată unul mult mai strâns. Eala s-a impus în cele din urmă în tiebreak și a trimis meciul în decisiv.

Setul decisiv a fost asemănător cu cel inaugural, ambele sportive cedând primele game-uri în care s-au aflat la serviciu. Cîrstea s-a desprins însă la 3-2 și la 4-5, când a reușit break-ul care i-a asigurat prezența în turul trei de la Madrid.

În următoarea rundă, Cîrstea o va întâlni pe Iga Swiatek într-un duel de foc, după liderul mondial a trecut în două seturi de chinezoaica Xiyu Wang, scor 6-1, 6-4