Ana Bogdan, eliminată de la Madrid după un meci maraton de peste trei ore

Ana Bogdan, eliminată de la Madrid după un meci maraton de peste trei oreProfimedia
Ana Bogdan a fost eliminată în primul tur de la Openul de la Madrid de chinezoaica Xiyu Wang.

Xiyu Wang - Ana Bogdan 6-7 (5/7), 7-6 (7/4), 6-2

Partida dintre Wang (52 WTA) și Ana Bogdan (64 WTA) a fost extrem de echilibrată, primele două seturi fiind decise la tiebreak.

În primul set, Ana Bogdan a fost condusă cu 5-1, dar a reuşit să revină şi să egaleze, 5-5, ducând setul în tiebreak, unde a avut o nouă "remontada", de la 2-5 la 7-5.

Ana Bogdan a revenit şi în setul secund, de la 1-3 la 4-3, a ratat o minge de meci la 5-4, dar în cele din urmă a pierdut setul în tiebreak, iar în decisiv a fost dominată de Wang, care a condus cu 4-0 şi s-a impus cu 6-2.

În setul decisiv, chinezoaica a reușit să câștige primele patru game-uri, fapt care s-a dovedit a fi decisiv în soarta partidei.

Acesta a fost al treilea meci direct între cele două tenismene, Wang reușind să se impună de fiecare dată.

Trei românce rămase în competiție

Wang Xiyu o va întâlni în turul 2 pe principala favorită și numărul 1 mondial, Iga Swiatek. Câștigătoarea acestui meci va juca în turul trei cu învingătoare partidei dintre Sorana Cîrstea și Alexandra Eala (170 WTA).

Jaqueline Cristian a învins-o pe australianca Daria Saville și s-a calificat pe tabloul principal al turneului WTA de la Madrid. În primul tur, Jaqueline o va întâlni pe poloneza Magdalena Frech (51 WTA).

Irina Begu a trecut în primul tur de cehoaica Linga Fruhvirtova. În turul doi, Begu o va întâlni pe Madison Keys (20 WTA).