Ons Jabeur dă semne de revenire. Tunisianca e în sferturi la Madrid

Ons Jabeur s-a calificat în sferturi la Madrid
Ons Jabeur s-a calificat în sferturi la MadridProfimedia
Tunisianca Ons Jabeur, cap de serie numărul opt, s-a calificat luni în sferturile de finală ale turneului de tenis WTA 1.000 de la Madrid, dotat cu premii totale de 7.679.965 de euro, după ce a învins-o pe letona Jelena Ostapenko (cap de serie numărul 9), cu 6-4, 6-0.

Jabeur, care acum conduce cu 3-2 la duelurile directe cu Ostapenko, va juca în sferturi cu învingătoarea dintre americancele Coco Gauff (a treia favorită) şi Madison Keys (cap de serie numărul 18).

Pentru Jabeur, campioana din 2022, a fost a noua sa victorie consecutivă la Madrid.

Jabeur a devenit prima jucătoare din ultimii 3 ani care a câștigat un set cu 6-0 în faţa unei adversare de top 10 WTA. Doar Sabalenka a mai reuşit o astfel de performanţă, în 2021 contra lui Ashleigh Barty.

Într-o altă partidă jucată luni, brazilianca Beatriz Haddad Maia, cap de serie numărul 11, a eliminat-o pe grecoaica Maria Sakkari, a cincea favorită, cu 6-4, 6-4.

În sferturi, Haddad Maia va evolua contra polonezei Iga Swiatek, numărul unu 1 mondial, care a învins-o pe Sara Sorribes Tormo (Spania) în două seturi, 6-1, 6-0.