Aryna Sabalenka, ținută în șah de locul 183 mondial. Belarusa s-a impus greu în turul 3 la Madrid

Aryna Sabalenka
Aryna SabalenkaProfimedia
Jucătoarea din Belarus, numărul 2 mondial nu s-a așteptat la o rezistență atât de hotărâtă a lui Robin Montgomery, o americancă de numai 19 ani.

Aryna Sabalenka a obținut calificarea în optimile turneului WTA de la Madrid, după ce a învins-o în trei seturi pe Robin Montgomery, scor 6-1, 6-7, 6-4.

Nu a fost însă deloc o partidă la discreția câștigătoarei Australian Open din acest an.

După un prim set în care Montgomery nu i-a pus nicio problemă, Aryna Sabalenka a început să aibă dificultăți în setul 2, pe care adversara ei l-a și câștigat în tiebreak.

S-a ajuns la decisiv, acolo unde tânăra jucătoare din Statele Unite a mărit intensitatea, revenind de la 2-0 și păstrând echilibrul pânâ la 4-4.

În cele din urmă, experiența Arynei Sabalenka și-a spus cuvântul, dar partida nu a fost una pe care belarusa o va uita prea ușor.

Aryna Sabalenka a câștigat 14 din cele 17 meciuri disputate la turneul de 1000 de puncte de la Madrid.

De la înființarea turneului, doar Serena Williams, cu 15 victorii, are mai multe din primele 17 meciuri disputate la acest eveniment.

Pentru Aryna Sabalenka urmează poate cel mai dificil meci din acest an, cel cu Danielle Collins, care are o serie de 15 victorii consecutive, fiind neînvinsă pe zgură.

În confruntările directe, Sabalenka o conduce totuși pe americancă cu 4-0,  dar nu au mai jucat niciodată pe zgură.

Pe de altă parte, Aryna are o serie de 8 meciuri câștigate la Madrid, de când a câștigat titlul anul trecut.