Coco Gauff revine în fața Clarei Burel și avansează la Indian Wells

Campioana în exercițiu de la US Open, Coco Gauff din Statele Unite, în acțiune împotriva franțuzoaicei Clara BurelAFP
Coco Gauff (19 ani) a revenit de la patru game-uri în ultimul set și a învins-o pe franțuzoaica Clara Burel cu 2-6, 6-3, 7-6(4), sâmbătă, la Mastersul ATP-WTA de la Indian Wells.

Gauff, numărul trei mondial, a jucat în fața propriului public pentru prima dată de la câștigarea primului său titlu de Grand Slam în urmă cu șase luni.

Gauff, care miercurea viitoare împlinește 20 de ani, a doborât un record WTA, ajungând la 50 de victorii ca adolescentă la nivelul Masters 1000, categorie stabilită în 2009.

Gauff a fost condusă cu 4-0 de adversara sa franceză, aflată pe locul 47 în clasament, în setul decisiv, dar a reușit să revină și să trimită meciul în tie-break.

"Sunt mulțumită de rezistența mea mentală", a spus Gauff. "Nu a fost cel mai bun tenis al meu... dar contează cum te prezinți în cele mai proaste zile, nu în cele mai bune".

Gauff a spus că, după ce a pierdut setul inaugural, a trebuit să schimbe strategia.

"Am încercat să joc mai agresiv", a spus ea. "Ea îmi dădea multe mingi scurte și am vrut să contracarez.

"În setul al treilea, am ratat, dar în cele din urmă mi-am găsit jocul."

Emma Răducanu, care nu este cap de serie, a beneficiat de faptul că Dayana Yastremska s-a retras după patru game-uri din meciul lor, din cauza unei accidentări nespecificate, oferindu-i britanicei o victorie cu 4-0 și un loc în turul al treilea.

Răducanu, a cărei traiectorie a carierei a fost inegală de la câștigarea US Open 2021, a fost pe teren pentru doar 21 de minute.

Răducanu va juca în turul al treilea aici pentru al treilea an consecutiv.

Pe tabloul ATP, britanicul Cameron Norrie s-a calificat în turul al treilea în fața italianului Lorenzo Sonego, cu 6-4, 6-4.

Campionul de la Dubai de la sfârșitul săptămânii trecute, Ugo Humbert, al 14-lea favorit, l-a învins pe americanul Patrick Kypson cu același scor.