Un Sinner în mare formă ajunge în semifinale la Indian Wells, iar Alcaraz își așteaptă revanșa

Jannik Sinner își continuă startul perfect de sezon
Jannik Sinner își continuă startul perfect de sezonProfimedia/ IMAGO
Jannik Sinner și-a continuat startul perfect de sezon, calificându-se joi în semifinalele turneului de la Indian Wells, învingându-l pe cehul Jiri Lehecka cu 6-3, 6-3 și îmbunătățindu-și recordul de victorii și înfrângeri din acest an la 16-0.

Jiri Lehecka - Jannik Sinnner 3-6, 3-6

Revenirea italianului în sferturile de finală din deșertul californian a stabilit o posibilă revanșă cu spaniolul Carlos Alcaraz, care i-a pus capăt candidaturii la titlu în aceeași fază în urmă cu un an.

Alcaraz își va continua apărarea coroanei mai târziu, joi, când al doilea favorit va da piept cu germanul Alexander Zverev.

O zi răcoroasă și cu vânt puternic nu a reușit să îl încetinească pe cel mai în formă jucător din circuitul masculin, Sinner a controlat totul pe tot parcursul competiției, având o singură șansă de break pe toată durata partidei, în timp ce adversarul său a acumulat greșeli neforțate.

"Dimineața, a fost un vânt foarte, foarte puternic”, a declarat Sinner în interviul de la marginea terenului. "Primul set a fost greu de gestionat.

"El are un potențial uriaș, așa că am fost foarte conștient de fiecare punct pe care l-am făcut și, într-un fel, sunt pur și simplu fericit pentru că anul trecut am ajuns în semifinale, iar anul acesta am din nou șansa de a juca în semifinale într-unul dintre cele mai mari turnee pe care le avem de-a lungul întregului an."

Lehecka a ajuns în primul său sfert de finală la Masters 1000 cu victorii surprinzătoare în fața lui Andrey Rublev, al cincilea favorit, și Stefanos Tsitsipas, al 11-lea favorit, dar nu a mai găsit un răspuns pozitiv în fața campionului de la Australian Open.

Al treilea favorit l-a pus rapid sub presiune pe adversarul său ceh, obținând primul break în al treilea game, înainte de a închide setul cu un al doilea break.

Evenimentele au fost asemănătoare și în actul secund, Sinner a făcut din nou break-ul timpuriu pentru a obține un avantaj de 3-1 și și-a păstrat serviciul în drumul spre a 19-a victorie consecutivă, inclusiv trei de la sfârșitul sezonului trecut.