Alcaraz, în sferturi la Indian Wells după revanșa în fața lui Marozsan

Alcaraz este în sferturile de la Indian Wells
Alcaraz este în sferturile de la Indian WellsAFP
Carlos Alcaraz (20 de ani), campionul en-titre, s-a calificat marți în sferturile de finală ale turneului Indian Wells Masters, după ce și-a luat revanșa în fața lui Fabian Marozsan (24 de ani), cu o victorie cu 6-3, 6-3.

Campionul spaniol în exercițiu avea de reglat conturile cu maghiarul de pe locul 58, care îl învinsese în mod neașteptat la singura lor altă întâlnire, anul trecut, la Mastersul de la Roma.

Alcaraz nu și-a mai lăsat adversarul să intre în meci, făcând două break-uri în primul set și câștigând 12 din primele 13 puncte din cel de-al doilea.

Principalul favorit a reușit 22 de lovituri câștigătoare în 75 de minute și s-a calificat în sferturile de finală.

După un început lent în acest sezon și o entorsă la gleznă în urmă cu câteva săptămâni în Brazilia, Alcaraz pare pe drumul cel bun pentru a-și continua goana spre un posibil al doilea titlu aici.

La Australian Open, jucătorul de 20 de ani a fost eliminat în sferturi de Alexander Zverev, deși pornea ca mare favorit.

A urmat deplasarea în America de Sud, unde ibericul a trecut prin momente extrem de dificile.

Ibericul pare să-și revină, iar săptămâna aceasta are misiunea de a-și apăra titlul cucerit anul trecut la turneul de 1000 de puncte de la Indian Wells.

"Am avut emoții înainte de meci, nu voi minți", a declarat învingătorul.

"Jucam împotriva cuiva care m-a învins când nu am avut nicio șansă în meciul de la Roma”.

"A fost dificil, dar sunt mulțumit de cum m-am descurcat. Am știut ce trebuie să fac - ceva ce nu am făcut data trecută.

"Am jucat excelent în primul set și am continuat să forțez în al doilea”

Încă un  record

Succesul de marți este pentru campionul de la Wimbledon al 50-lea în turneele de 1000 de puncte ATP.

Este, de asemenea, a noua victorie consecutivă la Indian Wells.

În urma acestei victorii, care a venit în mai puțin de două ore, Carlitos revine în sferturile de finală ale unui turneu Masters, pentru prima dată de la Cincinnati.