Rune și Medvedev, duel intens în sferturi la Indian Wells. Veteranul Monfils, depășit de Ruud

Holger Rune a trecut cu greu de fostul campion Taylor Fritz
Holger Rune a trecut cu greu de fostul campion Taylor FritzReuters
Holger Rune (20 de ani) a revenit după ce a fost condus cu 1-0 la seturi și a salvat o minge de meci, apoi l-a învins pe americanul Taylor Fritz cu 2-6, 7-6, 6-3. Danezul a ajuns în sferturile de finală la Indian Wells, unde îl va întâlni pe Daniil Medvedev, al patrulea favorit.

Rune a cedat setul inaugural în 32 de minute și a părut că nu are soluții ân fața americanului Fritz, câștigător în California în 2022.

Acesta a condus cu 5-4 și 40-30 în setul 2 și părea că se îndreaptă către o victorie facilă, dar al șaptelea favorit a revenit în forță.

Danezul a mai plusat cu o viteză pentru a egala disputa la seturi și a făcut break pentru prima dată în fața adversarului său american cu o lovitură devstastoare: Rune conducea cu  3-1 în decisiv.

În timp ce Fritz obosise în deșertul californian, Rune a finalizat, închizând meciul pe serviciul său cu o lovitură de forehand incendiară.

"A fost o nebunie. Am continuat să lupt, încercând să joc mai bine punct cu punct și am reușit să îmi ridic nivelul destul de mult la sfârșitul setului al doilea, ceea ce a însemnat revenirea mea în meci", a declarat Rune.

"El a controlat în primul set și pentru mult timp și în al doilea, așa că mă bucur că am reușit să continui să lupt. Am continuat să cred că îmi voi găsi ritmul la un moment dat. A fost la limită, dar am reușit să îl găsesc, ceea ce a fost frumos."

Următorul adversar al lui Rune este Medvedev, vicecampionul de anul trecut, care l-a surclasat pe Grigor Dimitrov cu 6-4, 6-4, cu o prestație aproape fără greșeală și a rămas în cursa pentru primul său titlu al anului, după ce a pierdut finala de la Australian Open.

Rune, care a împărțit cele două întâlniri din carieră cu rusul anul trecut, a declarat că va ieși la rampă cu toate armele.

"Sunt un jucător care va ataca. Nu-mi pasă cu cine joc, voi ataca oricum", a spus Rune.

"Împotriva lui Daniil este un meci complet diferit față de cel de astăzi. Singura asemănare între el și Fritz este că au serviciul foarte bun.

"Medvedev pe această suprafață este periculos ca și Fritz. Voi recupera și voi crede în mine, așa cum am făcut-o și astăzi".

Mai devreme, Casper Ruud a pus capăt parcursului francezului Gael Monfils cu o victorie cu 3-6, 7-6(3), 6-4 și joacă împotriva lui Tommy Paul, după ce americanul l-a readus pe lucky loserul Luca Nardi cu picioarele pe pământ.

Tânărul italian dăduse de pământ în turul trecut cu însuși Novak Djokovic.

Ruud și-a depășit în cele din urmă adversarul, veteranul de 37 de ani, după ce a luat un avantaj cu 3-1 în setul decisiv și a trecut cu bine la final.

Un moment frumos a venit atunci când Monfils a mers la linia de serviciu la 3-5 în setul al treilea, iar publicul s-a ridicat pentru a-l încuraja pe favoritul fanilor, care a zâmbit și a fluturat racheta în semn de apreciere înainte de a-și păstra serviciul.