Carlos Alcaraz a întrerupt seria victorioasă a italianului Jannik Sinner

Carlos Alcaraz
Carlos AlcarazProfimedia
Campionul de la Indian Wells l-a învins pe Jannik Sinner, cel mai în vogă jucător din circuit în acest an.

Jannik Sinner - Carlos Alcaraz 6-1, 3-6, 2-6

Italianul a câștigat setul inaugural, care a fost întrerupt aproximativ trei ore din cauza ploilor, în 34 de minute de joc. Alcaraz a reușit să-și impună jocul în setul secund și a trimis meciul în decisiv. La scorul de 1-1, spaniolul a reușit să facă un dublu break și s-a distanțat decisiv.

Alcaraz a întrerupt astfel seria de 19 victorii consecutive realizate de Sinner și l-a împiedicat pe italian să-i "fure" locul doi mondial în clasamentul ATP.

"Am rămas puternic din punct de vedere mental și asta este foarte important", a declarat Alcaraz după calificarea în finală.

"A trebuit să alerg mai mult, să mă apăr mai bine decât am făcut-o în primul set. Să bag mai multe mingi înăuntru. Să rămân puternic pe teren".

Alcaraz și Sinner se află la egalitate la meciurile directe, 4-4.

Spaniolul Carlos Alcaraz, campionul en-titre, și rusul Daniil Medvedev, al patrulea favorit, se vor confrunta duminică în finala turneului Indian Wells, într-o revanșă a confruntării de anul trecut, după ce ambii s-au impus sâmbătă în trei seturi intense. În 2023, spaniolul s-a impus cu 6-3, 6-2.