Revenire spectaculoasă la Madrid: Rybakina s-a impus după ce a salvat două mingi de meci la 2-5 în decisiv

Rybakina s-a calificat în semifinale
Rybakina s-a calificat în semifinaleProfimedia
Duelul kazah din sferturile de finală de la Madrid a fost câștigat de Elena Rybakina, care s-a impus în trei seturi în fața compatrioatei Yulia Putintseva.

Elena Rybakina - Yulia Putintseva 4-6, 7-6 (7/4), 7-5

Numărul patru mondial, Elena Rybakina s-a calificat la capătul unei partide dramatice, care a durat aproape 3 ore (2:50 min).

Rybakina a avut un turneu perfect la Madrid până în această fază, necedând nici măcar un set. Cu toate acestea, Putintseva (50 WTA) a dominat o bună parte din acest duel. De altfel Yulia a reușit să câștige precedentele două meciuri directe.

În setul decisiv, Putintseva a condus cu 5-2 şi a avut două mingi de meci, iar totul campioana de la Wimbledon 2022 era ca și eliminată. După ce a ratat cele două mingi de meci, Yulia a avut o cădere inexplicabilă, pierzând cinci game-uri la rând și ratând șansa de a ajunge în careul de ași de la Madrid.

În penultimul act, Elena Rybanika o va întâlni pe învingătoarea sfertului dintre Arina Sabalenka, care este campioana entitre, și Mirra Andreeva, care are doar 17 ani.