Sorana Cîrstea, eliminată în primul tur la Roland Garros

Sorana Cîrstea a fost învinsă în trei seturi de Jasmine Paolini
Sorana Cîrstea a fost învinsă în trei seturi de Jasmine PaoliniProfimedia
Sorana Cîrstea (locul 32 WTA) a părăsit turneul de Grand Slam de la Roland Garros, după ce a fost învinsă în trei seturi de Jasmine Paolini (locul 53 WTA), scor 5-7, 6-2, 2-6.

Sorana Cîrstea - Jasmine Paolini

Jucătoarea din România, considerată favorita numărul 30 la Roland Garros, a fost eliminată de o adversară mult mai slab clasată în clasamentul WTA.

La capătul unei partide care a durat două ore și 14 minute, Sorana Cîrstea a reușit să se impună doar în setul secund. În total, românca a înregistrat 14 erori neforțate în timpul jocului, față de cele 3 comise de Jasmine Paolini. În turul secund, italianca o va întâlni pe Olga Danilovic (locul 105 WTA).

România rămâne astfel cu o singură reprezentantă la Roland Garros, Irina Begu. Tenismena s-a impus în fața unguroaicei Anna Bondar și o va întâlni în turul doi pe italianca Sara Errani (locul 73 WTA).