Tsitsipas dă vina pe somnifere și meciurile "târzii" pentru înfrângerea cu Alcaraz

Tsitsipas nu a jucat niciun meci în sesiune nocturnă în timpul turneului înainte de meciul cu AlcarazReuters
Stefanos Tsitsipas (24 de ani) a pus pe seama somniferelor, a siestei de dinaintea meciurilor și a meciurilor târzii și nu pe seama calității senzaționale a spaniolului înfrângerea suferită în trei seturi în fața lui Carlos Alcaraz (20 de ani), principalul favorit, în sferturile de finală de la Roland Garros.

Alcaraz l-a pulverizat pe al cincilea favorit pentru a prelua un avantaj de 6-2, 6-1, 5-1 cu o demonstrație de forță, înainte ca o scurtă revenire a lui Tsitsipas să forțeze un tiebreak în setul al treilea, pe care spaniolul l-a câștigat în cele din urmă.

În timp ce Alcaraz a descris victoria ca fiind una dintre cele mai bune din cariera sa, pentru adversarul său, înfrângerea ar fi fost autoprovocată.

"Un lucru pe care voi încerca să îl evit pe viitor este să iau pastile de melatonină și să trag un pui de somn înainte de meciuri, pentru că în mod clar nu pare să funcționeze", a declarat un Tsitsipas vizibil dezamăgit.

"Nu cred că a jucat un tenis nebun. Eu am permis asta. Nu cred că a jucat cel mai bun meci al său. A jucat bine, dar nu excepțional.

"A jucat un tenis cu puține greșeli și asta a fost suficient pentru a mă învinge."

Alcaraz a avut nevoie de doar 100 de minute pentru a se distanța la două seturi și 5-1 în cel de-al treilea pe terenul Philippe Chatrier, după ce și-a surclasat adversarul la fiecare capitol al jocului.

Cu toate acestea, Tsitsipas a declarat că o repriză rapidă de somn de 20 de minute înainte de meci, precum și utilizarea comprimatelor de melatonină pentru a-și regla somnul în timpul turneului și al meciurilor de la Paris, care au avut loc târziu, au fost decisive.

"Am avut câteva sesiuni târzii. Nu foarte târziu, dar suficient de târziu pentru ca programul meu de somn să fie într-un fel dat peste cap", a spus el.

Până la meciul cu Alcaraz, însă, Tsitsipas nu a avut niciun meci programat în cea mai târzie sesiune a zilei.

"M-am întrebat de ce nu am simțit adrenalina și stresul", a spus el. "M-am întrebat chiar din primul meu game la serviciu. Eram mai calm decât de obicei. Am dormit puțin înainte de meci. Cam 20 de minute, ceea ce de obicei nu fac, de fapt nu am făcut niciodată."

"Este foarte probabil ca startul meu să fi fost afectat de acest lucru".

Grecul a apărut pe prima scenă a tenisului în urmă cu câțiva ani, când a fost considerat un adolescent extrem de talentat, dar încă nu a reușit să obțină un titlu de Grand Slam.