Traseul Soranei Cîrstea la Dubai se oprește în semifinale. Victorie pentru Paolini

Sorana Cîrstea a pierdut în două seturi în fața italiencei Jasmine Paolini
Sorana Cîrstea a pierdut în două seturi în fața italiencei Jasmine PaoliniProfimedia
Jasmine Paolini (26 WTA) este prima finalistă a turneului WTA din Emiratele Arabe Unite.

Jasmine Paolini - Sorana Cîrstea 6-2, 7-6 (8-6)

La o zi după ce a reușit o revenire de senzație în fața cehoaicei Vondrousova, Sorana Cîrstea (22 WTA) a cedat în duelul cu Paolini.

Italianca, ajunsă în faza semifinalelor după ce a profitat de retragerea Elenei Rybakina, a controlat primul set, reușind să se desprindă după reușit două break-uri, la 2-1 și 5-2.

În actul secund, Sorana a reușit să câștige două game-uri pe serviciul adversarei și să salveze spectaculos o minge de meci la 5-4.

Mai mult decât atât, românca a fost foarte aproape să își adjudece setul după un game maraton în care a ratat multe șanse de a restabili egalitatea.

La rândul său, Paolini a făcut trei break-uri într-un set ce a fost mult mai echlibrat, italianca trimițând duelul în tie-break, acolo unde s-a impus în cele din urmă cu 8-6, după aproximativ două ore de joc.

Jasmine Paolini este a patra jucătoare care ajunge pentru prima dată în finala WTA-1000 după exact 20 de prezențe în astfel de competiții, după Muguruza (Wuhan 2015), Kasatkina (Indian Wells 2018) și Rybakina (Indian Wells 2023).

În finala WTA Dubai, italianca o va întâlni pe câștigătoarea dintre poloneza Iga Swiatek (liderul mondial) și rusoaica Anna Kalinskaya (40 WTA).