Cîrstea joacă împotriva italiencei Paolini pentru un loc în finala de la Dubai. Istoricul confruntărilor directe

Cîrstea nu a câștigat încă împotriva italiencei Paolini
Cîrstea nu a câștigat încă împotriva italiencei PaoliniProfimedia
Sorana Cîrstea (loc 22 WTA) și Jasmine Paolini (loc 26 WTA) se întâlnesc vineri în semifinalele turneului WTA 1.000 de la Dubai.

Cele două tenismene s-au mai întâlnit de două ori, ambele meciuri fiind câștigate de italiancă în trei seturi. În prima confruntare directă, Paolini s-a impus în sferturile de finală ale turneului de la Portoroz (Slovenia) în 2021.

Al doilea meci a avut loc anul trecut, în primul tur de la Roland Garros. După ce a pierdut primul set cu 5-7, Cîrstea s-a impus cu 6-2, însă a pierdut setul decisiv cu 2-6.

Istoric meciuri directe
Istoric meciuri directeFlashscore

Confruntarea dintre Sorana Cîrstea și Jasmine Paolini va avea loc vineri, de la ora 14:30.

Revenire spectaculoasă în sferturi

Condusă cu 2-6 și 1-5, Sorana era ca și eliminată. Acesta a fost însă momentul în care românca a reușit să înregistreze una dintre cele mai mari reveniri din carieră. În setul secund a salvat nu mai puțin de șase mingi de meci, înainte de a se impune la tiebreak. Cu un moral excelent și un joc tot mai bun, Cîrstea a defilat în setul decisiv și a reușit o calificare de poveste în semifinalele turneului WTA 1.000 din Dubai, scor 6-2, 7-6 (1/7), 2-6.