Surpriză uriașă la Dubai: Sabalenka, eliminată la primul ei meci în turneu!

Aryna Sabalenka pierde meciul cu Donna Vekic
Aryna Sabalenka pierde meciul cu Donna VekicProfimedia
Dubla campionaă de la Australian Open e într-o vizibilă scădere de formă. Departe de exuberanța cu care a luat titlul la Melbourne, Sabalenka a cedat încă de la primul meci disputat la Dubai.

Bielorusa a fost învinsă în turul secund de către Donna Vekic, croata urmând să joace împotriva Soranei Cîrstea în turul al treilea.

Aryna Sabalenka, favorita numărul 2 la turneul de 1000 de puncte de la Dubai,  a cedat în fața Donnei în trei seturi, scor 7-6, 3-6, 0-6, la capătul unui meci care a durat două ore și 23 de minute de joc.

Vekic a oprit astfel seria câștigătoare a bielorusei, care adunase șapte victorii la rând.

Croata a obținut prima ei victorie din 2024 în fața unei jucătoare din Top 5 WTA și o conduce acum pe bielorusă cu 6-2 la meciuri directe.

Cu victoria de la Dubai, Donna Vekic este doar a doua jucătoare care obține un set trei cu 6-0 împotriva unei jucătoare din top 2 WTA la un turneu WTA 1000 de la introducerea formatului în 2009, după Serena Williams în finala de la Miami din 2013.

În continuare, Donna Vekic se va duela pentru un loc în sferturile de finală cu Sorana Cîrstea.

Cele două au jucat de cinci ori până acum în circuit, românca conducând cu 3-2.