Sorana Cîrstea s-a calificat în optimi la Dubai și a scăpat de duelul cu Sabalenka

Sorana Cîrstea s-a calificat în optimi la Dubai
Sorana Cîrstea s-a calificat în optimi la DubaiAFP
Sorana Cîrstea (22 WTA) a obținut calificarea în optimile turneului din Dubai, după ce a învins-o în două seturi pe Veronica Kudermetova (19 WTA), a 13-a favorită a competiției, scor 6-1, 6-4, după o oră și 30 de minute de joc.

În această partidă, Sorana și-a doborât propriul record de ași reușiți într-un turneu WTA.

Ea a reușit 18 ași în meciul din primul tur, iar împotriva rusoaicei a bifat alți 8 ași, ajungând la un total de 26. Precedentul record data de la turneul din Los Angeles 2009, când românca a reușit 25 de ași.

Cîrstea a făcut un prim set excelent în fața Kudermetovei, reușind să câștige primul act după doar 41 de minute de joc, 6-1.

Situația s-a mai echilibrat în setul secund, când egalitatea a persistat pe tabelă până înspre final, însă într-un mod spectaculos pentru public, care a asistat la numai puțin de cinci break-uri consecutive.

De la scorul de 3-2 pentru Sorana niciuna dintre jucătoare nu și-a mai câștigat serviciul până la 5-4 pentru româncă, care a reușit să închidă partida cu ultimul ei serviciu, câștigat la zero.

În optimile turneului de la Dubai, Sorana Cîrstea se va duela cu croata Donna Vekic, care a furnizat una dintre surprizele turneului, reușind să o învingă în trei seturi pe belarusa Aryna Sabalenka, 6-7, 6-3, 6-0.

Sorana Cîrstea are 3-2 în meciurile directe cu Vekic (27 ani, 31 WTA).