Rublev a fost descalificat de la Dubai pentru un presupus abuz verbal asupra unui arbitru de linie

Andrey Rublev strigă la un judecător de linie în timpul meciului cu Alexander BublikAFP
Rusul Andrey Rublev a fost exclus vineri din turneul ATP de la Dubai pentru că ar fi folosit un limbaj obscen într-o tiradă furioasă la adresa unui arbitru de linie, oferindu-i lui Alexander Bublik un loc în finală.

Cea mai mare parte a setului decisiv a fost dominată de disputele dintre Bublik și arbitrul de scaun Miriam Bley cu privire la momentul introducerii noilor mingi.

Cu toate acestea, Rublev, numărul cinci mondial, a fost cel care și-a pierdut calmul la scorul de 6-7(4), 7-6(5), 6-5, țipând la oficial, care a susținut că al doilea favorit l-a înjurat în limba rusă.

Rublev a insistat că vorbea în engleză și că nu a folosit un limbaj vulgar, dar arbitrul de linie a rămas la povestea sa și jucătorul de 26 de ani a fost eliminat din meci.

Bublik a încercat să îi convingă pe Bley și pe supraveghetorul ATP Roland Herfel să continue jocul, dar decizia a fost luată și meciul s-a încheiat.

Al șaptelea favorit îl așteaptă acum în finală pe campionul en-titre Daniil Medvedev sau pe francezul Ugo Humbert, al cincilea favorit.

Rezultatul înseamnă, de asemenea, că Bublik și-a asigurat debutul în top 20 și va deveni primul kazah care va intra în top 20 mondial din istoria clasamentului ATP, atunci când va fi publicat luni noul clasament.

Rublev a găsit înțelegere din partea jucătorului spaniol Alejandro Davidovich Fokina, sfertfinalist la Dubai, care a descris sancțiunea ca fiind "rușinoasă".

"Foarte nedrept că l-au descalificat pe Rublev fără să se asigure mai întâi că ceea ce a înțeles arbitrul de linie este corect", a scris numărul 24 mondial pe X.

"Rușinoș"

"Această regulă ar trebui să fie revizuită și schimbată. Rușinos. Avem nevoie de VAR în tenis".

Rublev a revenit de la 0-3 în primul set și a jucat un tiebreak solid pentru a prelua conducerea în 50 de minute, supraviețuind la 17 lovituri câștigătoare din racheta lui Bublik.

Setul al doilea a urmat un tipar similar, Bublik reușind să facă break la începutul meciului, dar nu a reușit să își mențină avantajul, Rublev forțând un tiebreak.

De data aceasta, kazahul a reușit să câștige ultimele patru puncte ale tie-break-ului, ducând semifinala în decisiv.

Bublik, care a intrat în meci cu un record de 8-0 în seturi decisive în acest sezon, și-a pierdut serviciul în primul game al setului final și s-a certat îndelung cu Bley în legătură cu momentul în care noile mingi intrau în joc.

De asemenea, el a primit o încălcare a codului pentru comportament nesportiv pentru că a folosit un limbaj obscen.

În ciuda faptului că a continuat să dezbată problema cu Bley în timpul schimburilor, Bublik a reușit să se desprindă la o ratare oribilă a lui Rublev, care a avut șapte oportunități de break pentru a-și mări avansul față de adversarul său, dar nu a reușit să convertească, iar setul a fost brusc egalat la patru puncte.

După ce Bublik și-a păstrat serviciul pentru 6-5, Rublev a țipat de furie către un judecător de linie și a primit în curând ordinul de descalificare.