Ana Bogdan a câștigat duelul româncelor și va lupta pentru titlu la Transylvania OpenProfimedia
Ana Bogdan (65 WTA) a învins-o în trei seturi pe Jaqueline Cristian (81 WTA), scor 6-3, 3-6, 6-4, și s-a calificat în finala Transylvania Open.

Bogdan, care a ajuns în semifinale după o victorie dramatică în trei seturi în fața principalei favorite, Arantxa Rus, a reușit sigurul break al primului set, pe care l-a câștigat cu 6-3.

A urmat apoi un act secund ca un rollercoaster. Cristian s-a desprins rapid la 5-0 și a pierdut apoi următoarele trei game-uri, înainte de a închide setul pe propriul serviciu, 6-3.

În decisiv, cuvântul de ordine a fost echilibrul. Ambele jucătoare și-au câștigat serviciul în primele șapte game-uri ale manșei, însă Ana Bogdan a profitat de câteva ezitări ale adversarei, inclusiv o dublă greșeală, pentru a face break-ul și a se desprinde la 5-3.

A servit pentru meci, dar după ce a avut 30-15, a pierdut trei mingi la rând și i-a dat șansa lui Cristian de a se apropia pe tabela de marcaj.

Jaqueline a repetat, însă, dubla greșeală din game-ul anterior de serviciu și i-a pus adversarei mingea de meci pe tavă. Ana Bogdan a profitat de ocazie și a obținut biletul pentru ultimul act, a doua sa finală WTA 250 din carieră.

”Vreau să vă mulțumesc pentru susținere. Jaqueline a făcut un meci extraordinar, joacă din ce în ce mai bine. Știam că e o adversară bună și mi-am propus să rămân mereu în punct. Dar am avut multă energie și adrenalină”, a declarat Ana Bogdan la finalul partidei.

Ea o învinsese pe Jaqueline Cristian (25 ani, 81 WTA) şi în primele lor două confruntări, în 2012, în sferturile unui turneu futures la Istanbul, cu 6-1, 6-3, şi în 2023, în sferturi, la Parma, cu 4-6, 6-1, 7-6 (7/1).

Jaqueline Cristian rămâne cu un cec de 11.610 dolari şi 98 de puncte WTA, în timp ce Ana Bogdan şi-a asigurat un cec de 20.830 de dolari şi 163 de puncte WTA.

În finală, Ana Bogdan o va înfrunta pe câştigătoarea dintre britanica Harriet Dart, venită din calificări, şi jucătoarea cehă Karoline Pliskova.

Ana Bogdan este a treia româncă ajunsă în finala turneului clujean, după Simona Halep (2021) şi Gabriela Ruse (2023), însă niciuna nu a reuşit să câştige până acum.