Duel românesc în semifinale la Transylvania Open: Ana Bogdan o înfruntă pe Jaqueline Cristian

Duel românesc în semifinalele Transylvania Open: Ana Bogdan o înfruntă pe Jaquelin CristianProfimedia
Româncele au câștigat în sferturi de fnală partide cu jucătoare mai experimentate. Ana Bogdan a avut parte de o revenire dramatică în partida cu Arantxa Rus, iar Jaqueline Cristian a trecut de Anastasija Sevastova, câștigătoare în trecut a turneului Bucharest Open.

Ana Bogdan, cap de serie numărul 8 şi numărul 65 mondial, s-a calificat, vineri, în semifinale după un roller coaster cu favorita principală, olandeza Arantxa Rus (45 WTA).

Partida a durat 3 ore și 28 de minute de joc. A fost al doilea cel mai lung meci din 2024 în circuitul WTA.

Recordul este deținut de meciul dintre Beatriz Haddad Maia și Magda Linette, din turul doi al turneului de la Abu Dhabi, care se defășoară tot în această săptămână.

Acolo, brazilianca s-a impus în 3 seturi, după 3 ore și 44 de minute de la primul punct.

Ana Bogdan a pierdut primul set și a fost la doar două puncte de înfrângere în cel de-al doilea, dar a împins meciul în tie-break și a lăsat soarta partidei pentru setul decisiv.

Cele două jucătoare au câștigat mai mult contra serviciului în setul 3, au fost 8 break-uri, apoi totul s-a decis într-un alt tie-break.

Ana Bogdan nu a ezitat și a fructificat prima minge de meci pe care a avut-o.

Românca s-a impus în final cu scorul de 3-6, 7-6, 7-6.

Mai devreme, vineri, Jaqueline Cristian a ajuns în premieră în penultimul act la Cluj-Napoca, după o victorie obținută într-o oră şi 39 de minute în fața letonei Anastasija Sevastova, locul 656 mondial, scor 6-3, 7-5.

Sevastova este , însă, o fostă câștigătoare la Bucharest Open, în 2018, când trecea în finală de croata Petra Martic.

În primul set, românca a revenit de la 2-3 şi s-a impus cu 6-3, după patru ghemuri consecutive.

Jaqueline Cristian a avut o serie de şapte ghemuri, conducând cu 3-0 în actul secund.

A urmat o perioadă mai slabă şi letona a reuşit egalarea, 3-3.

Jaqueline Cristian s-a desprins din nou, la 5-3, dar Sevastova a egalat.

Românca a găsit resurse să câştige încă două ghemuri, setul şi meciul.