Alcaraz îl învinge pe Davidovich Fokina și se califică în semifinale la Barcelona

Alcaraz a învins-o pe Davidovich Fokina și s-a calificat în semifinale
Alcaraz a învins-o pe Davidovich Fokina și s-a calificat în semifinaleAFP
Campioanul în exercițiu a avut nevoie de 2 ore și 13 minute pentru a-l învinge pe compatriotul său Davidovich Fokina la Barcelona (7-6 (5), 6-4). În turul următor, el îl va înfrunta pe învingătorul din sfertul dintre Cerundolo și Evans.

A fost departe de a fi o misiune ușoară pentru actualul număr 2 mondial și deținător al titlului aici, la Barcelona. După 2 ore și 13 minute de joc, Carlos Alcaraz a reușit să-l învingă pe compatriotul său Davidovich Fokina (7-6 (5), 6-4).

Alcaraz, care a fost într-o formă bună în timpul primelor schimburi, a atacat puternic și i-a luat serviciul adversarului său încă de la începutul meciului. Acesta din urmă nu și-a spus însă ultimul cuvânt și a recuperat la 3-2. Jucătorul de 19 ani, care a făcut break-ul pe serviciul lui Davidovich Fokina în game-ul următor, s-a lăsat egalat într-un moment în care servea pentru set, la scorul de 5-4.

A fost nevoie de două mingi de break pentru ca nr. 38 mondial să revină la 5-5. Cu două duble greșeli și doar 64% din puncte câștigate pe primul său serviciu, Alcaraz a fost împins în corzi și forțat să joace un tiebreak.

Talentul său a făcut, însă diferența în momentele cheie ale tie-break-ului, și i-a permis să încheie primul set (7-6 (5)).

Al doilea set a fost ceva mai strâns, chiar dacă ambii jucători au pierdut câte un game la serviciu pe parcurs. Dar la 5-4, pe serviciul lui Davidovich Fokina, Alcaraz a reușit să-și surprindă adversarul.

La 30-40, la a doua sa minge de meci, numărul 2 mondial a încheiat partida cu 7-6, 6-4. Spaniolul se îndreaptă acum încet, dar sigur, spre al doilea titlu consecutiv la Barcelona.