Alcaraz a trecut de Tsitsipas și a cucerit al doilea său titlu la Barcelona

Alcaraz trece de Tsitsipas și își adjudecă al doilea titlu Godó
Alcaraz trece de Tsitsipas și își adjudecă al doilea titlu GodóAFP
Carlos Alcaraz și-a păstrat titlul la Barcelona, după ce l-a învins pe Stefanos Tsitsipas cu 6-3, 6-4 într-o finală care a fost mai puțin competitivă decât se aștepta. Superioritatea campionului, care a știut să aștepte momentele ideale și nu a cedat decât un singur break în meci, a fost atât de evidentă încât și-a adjudecat prestigiosul turneu într-o oră și 18 minute.

Meciul nu putea să înceapă mai bine pentru Alcaraz, câștigând primul game la zero pe serviciul său. Dar Tsitsipas nu a fost Evans și nu numai că și-a câștigat propriul serviciu, dar a reușit și primul break al meciului. A fost singurul moment de slăbiciune al spaniolului, care a reacționat, câștigând game-ul următor pe serviciul grecului .

De acolo, ambii și-au păstrat serviciul până când numărul 2 mondial, la 4-3, a profitat din nou de o minge de break pentru a face 5-3 și a servi pentru a lua primul set, ocazie pe care nu a irosit-o, trecându-și în cont prima parte în doar 39 de minute.

Tsitsipas, alunecând pe zgura de la Barcelona
Tsitsipas, alunecând pe zgura de la BarcelonaAFP

Tsitsipas avea să revină cu picioarele pe pământ abia în al cincilea game al setului secund. După ce amândoi și-au câștigat serviciul fără concesii pentru adversar, Alcaraz a dat din nou dovadă de calitate și concentrare - 26 de lovituri câștigătoare și doar 7 erori în duel - pentru a face break și a prelua conducerea cu 3-2.

Alcaraz, lovitură de rever
Alcaraz, lovitură de reverAFP

La 5-4, a privit tribunele de pe scaunul său, s-a lăsat molipsit de ritmul muzicii care răsuna în difuzoare și a plecat concentrat spre linie câștigând un nou game la zero în fața unui Tsitsipas, al cincilea din lume, care nu a putut decât să aplaude forța care se afla în fața sa. Set, meci și al doilea titlu la Barcelona pentru Alcaraz.

A fost a patra sa finală în cele cinci turnee pe care le-a jucat în 2023. Și al treilea său titlu al anului, după Indian Wells și Buenos Aires.