De Minaur, după ce l-a eliminat pe Tsitsipas: ”Nimeni nu mă bate de 11 ori la rând!”

Alex De Minaur și Stefanos Tsitsipas
Alex De Minaur și Stefanos TsitsipasProfimedia
Alex De Minaur, campionul în exercițiu, a obținut joi prima victorie din carieră în fața lui Stefanos Tsitsipas și s-a calificat în semifinalele turneului ATP pe suprafață dură de la Acapulco, Mexic.

Australianul De Minaur nu avusese succes în cele 10 întâlniri anterioare cu Tsitsipas și se părea că se va întâmpla la fel când grecul și-a adjudecat setul de debut cu 6-1.

De Minaur, al treilea favorit, care a terminat pe locul al doilea în fața campionului de la Australian Open, Jannik Sinner, la Rotterdam în această lună, a reușit să se impună cu 1-6, 6-3, 6-3 și a obținut o victorie și biletele pentru semifinale, acolo unde se va confrunta cu britanicul Jack Draper.

"De fiecare dată când am ajuns să joc cu el, îmi amintesc de (recordul meu în) confruntare", a spus De Minaur.

"Mă bucur că am obținut rezultatul de pe tabelă".

În primul set, Tsitsipas, cap de serie numărul cinci, a reușit trei break-uri în fața adversarului său.

Australianul s-a impus într-un schimb de cinci break-uri de serviciu în setul al doilea și a salvat singura minge de break în setul trei, în urma căruia a obținut și marea victorie.

"Mi-ar plăcea să spun că nimeni nu mă bate de 11 ori la rând, dar, hei, Stefanos are numărul meu de foarte mult timp, așa că mă bucur că am reușit să recuperez una", a declarat în spirit de glumă De Minaur la finalul partidei.

Draper a trecut cu 6-2, 6-2 de sârbul Miomir Kecmanovic. Jucătorul în vârstă de 22 de ani a cedat doar 11 game-uri în trei meciuri, în drumul spre al cincilea sfert de finală la nivel de turneu și primul peste pragul ATP 250.