Ten Hag după victoria cu City: ”Fanii pot să viseze la titlu, nu și noi”

Erik ten Hag în timpul partidei cu Manchester City
Erik ten Hag în timpul partidei cu Manchester CityAFP
Erik ten Hag le-a transmis fanilor lui Manchester United că pot "visa" la o luptă pentru titlu, dar că el nu se va lăsa dus de val în ciuda victoriei entuziasmante de sâmbătă, 2-1 în derby-ul cu Manchester City de pe Old Trafford.

Succesul o duce pe United la 38 de puncte, la unul în spatele ocupantei locului al doilea, City, iar Arsenal, care a jucat cu un meci mai puțin, are alte cinci puncte avans.

Echipa lui Ten Hag i-a învins și pe Tunari în acest sezon și urmează să joace returul la finalul săptămânii viitoare, în timp ce campionii în exercițiu mai au și ei o partidă de disputat cu formația din nordul Londrei.

Ten Hag a fost întrebat dacă echipa sa a intrat în cursa pentru titlul după succesul din derby.

"Fanii pot visa, dar noi nu. Trebuie să rămânem cu picioarele pe pământ și apoi să recunoaștem că jocul nostru mai are nevoie de multe îmbunătățiri", a spus olandezul. "Nu se poate ca după pauză să pierdem atât de ușor controlul jocului".

Ten Hag a lăudat spiritul jucătorilor săi, după umilința 6-3 din octombrie din meciul tur. United a răspuns la deschiderea scorului de către Jack Grealish în minutul 60 cu golurile lui Bruno Fernandes și Marcus Rashford.

"Una dintre principalele sarcini pentru un manager este să lucreze la mentalitate, iar acest lucru are multe aspecte", a spus tehnicianul de 52 de ani.

"Unul dintre ele este rezistența, determinarea acestei echipe a crescut mult în această perioadă. A făcut față la eșecuri, a făcut față suferinței în momente dureroase și a continuat să lupte chiar și după ce a fost condusă cu un gol.

"Avem jucători cu experiență pe teren și știm că partidele se pot schimba într-o clipă și suntem mult capabili acum să facem față unor astfel de situații decât în urmă cu câteva luni", a conchis managerul lui United.