Super golurile marcate de Ronaldo, Ibrahimovic și Maicon: cele mai frumoase reușite din Derby della Madonnina

Ibrahimovic în 2006 împotriva lui AC Milan
Ibrahimovic în 2006 împotriva lui AC MilanProfimedia
Este unul dintre cele mai așteptate meciuri din fiecare sezon de fotbal italian și unul dintre cele care oferă cele mai multe emoții, spectacol și goluri memorabile. Derby-ul milanez a reprezentat întotdeauna provocarea prin excelență în Serie A, punând față în față două echipe pentru titlu. În acest sezon, deși în ascensiune se află Napoli, acest lucru nu va face ca motivația celor două echipe să scadă.

Inter și AC Milan se vor lupta pentru locul doi în Serie A, cele două fiind la o distanță de doar 2 puncte în favoarea nerazzurrilor, dar și pentru o mulțime de confirmări ale proiectului lor tehnic.

Flashscore vă prezintă cele mai frumoase cinci goluri care au fost marcate în Derby della Madonnina.

5. Ronaldo (Milan - Inter, 21 martie 1998)

Unul dintre cele mai frumoase goluri din derby-ul milanez a fost cu siguranță cel marcat de ”Fenomenul” Ronaldo pe 21 martie 1998 (în acest video la minutul 2:28).

În primul său sezon la nerazzurri, brazilianul a marcat unul dintre golurile care au dus la victoria cu 3-0 a echipei sale în fața lui AC Milan, dăruindu-le fanilor lui Inter o mare bucurie.

4. Menez (Milan - Inter, 23 noiembrie 2014)

Suntem în 2014, unul dintre cele mai dificile momente pentru cele două echipe din ultimele două decenii. La primul lor derby dintre Milan și Inter se aflau Joel Obi și Jeremy Menez (35 de ani), care s-au înscris pe lista marcatorilor în remiza 1-1 dintre cele două echipe. Cel mai frumos gol al meciului a fost, cu siguranță, cel reușit de Menez (în acest video la minutul 1:07).

Jucătorul rossoner, care ne-a oferit multe goluri frumoase în perioada petrecută la AC Milan, a reușit un voleu cu piciorul drept și a direcționat perfect balonul în poartă din centrul careului.

3. Zlatan Ibrahimovic (Milan - Inter 28 octombrie 2006)

Meciul din octombrie 2006 va rămâne în istorie drept unul dintre cele mai frumoase derby-uri din toate timpurile, cu cele două echipe pe teren într-una dintre cele mai bune perioade ale istoriei lor și ambele în vârful Europei. Un gol de poveste a fost marcat de Zlatan Ibrahimovic (41 de ani), care la acea vreme evolua pentru nerazzurri.

Campionul suedez a primit o minge la câțiva metri de marginea careului, a reușit să treacă de apărarea adversă cu o atingere ușoară și a trimis apoi un voleu spectaculos, printr-un gest tehnic genial. Golul, care a dus scorul la 3-0 pentru nerazzurri (meciul s-a încheiat apoi 4-3 pentru Inter, după o revenire a rossonerilor), a cântărit extrem de mult pentru victoria echipei sale.

2. Maicon (Inter - Milan, 6 mai 2012)

Pe 6 mai 2012, Inter o conducea pe Milan cu 3-2 cu câteva minute înainte de finalul meciului. Închizând ușa oricărei speranțe de revenire pentru AC Milan, care se chinuia să salveze meciul, a apărut un gol stratosferic al lui Maicon, care a marcat pentru un istoric 4-2 al nerazzurrilor în minutul 87, cu un șut puternic din afara careului.

1. Ronaldo (Inter - Milan, 11 martie 2007)

Tot Fenomenul Ronaldo este cel care închide acest clasament, după ce a ocupat două poziții în două tricouri diferite. Unul dintre cele mai frumoase goluri (în acest videoclip, la minutul 2:00) a fost înscris de brazilian în tricoul lui AC Milan de această dată, la câteva luni după ce s-a transferat de la Real Madrid.

Întoarcerea sa în Italia nu a fost bine primită de către nerazzurri, care l-au huiduit la intrarea pe San Siro. Acesta a răspuns cu o acțiune de excepție, primind mingea pe dreapta, driblând spre interior și trimițând balonul la colțul lung cu un șut superb din afara careului. Pentru a completa ironia la adresa fanilor lui Inter, acesta s-a bucurat chiar în fața spectatorilor nerazzurri.

Meciul avea să se termine însă rău pentru AC Milan, întrucât în repriza a doua Inter a revenit și a câștigat, grație golurilor înscrise de Ibrahimovic și Cruz.

Urmărește Inter - AC Milan pe Flashscore!