Moto GP: Jorge Martin a obținut pole-position-ul la San Marino, după ce a stabilit recordul pe un tur

Jorge Martin sărbătorește pole position-ul obținut la San Marino
Jorge Martin sărbătorește pole position-ul obținut la San MarinoReuters
Jorge Martin (25 de ani) de la Pramac Racing a stabilit sâmbătă de două ori recordul de timp pe tur și ăn final va pleca din pole position la Marele Premiu de San Marino de la Misano Adriatico. Între timp, liderul campionatului Francesco Bagnaia (26 de ani) și-a revenit după accidentul de săptămâna trecută și a obținut un loc în prima linie.

Spaniolul Martin a început cu un tur incendiar de un minut și 30,832 secunde, depășind recordul precedent al lui Marco Bezzecchi(24 de ani) stabilit vineri în timpul antrenamentelor. Apoi și-a îmbunătățit propriul timp stabilind o nouă bornă la 1:30,390.

Bezzecchi și-a păstrat ritmul de vineri și a ocupat locul al doilea, în timp ce campionul mondial de MotoGP de la Ducati, Bagnaia, accidentat serios în urma unei căzături la startul Marelui Premiu al Cataloniei, a încheiat pe locul al treilea.

Cei trei piloți ocupă primele trei locuri în clasamentul general.

Jorge Martín a arătat din nou de ce este unul dintre cei mai buni piloți de pe actuala grilă MotoGP. El urmărește a doua sa victorie din acest sezon și știe că San Marino ar putea fi o etapă bună pentru a reduce diferența față de Francesco Bagnaia, care încearcă să-și păstreze titlul din 2022. Cei doi sunt principalii contracandidați la titlu, cu Marco Bezzecchi, Fabio Quartararo sau Brad Binder în luptă, dar fără amenințarea lui Marc Márquez, departe de anii săi cei mai buni.

Fabio Quartararo (24 de ani) de la Yamaha, campionul mondial din 2021, nu și-a menținut ritmul în a doua sesiune de calificări după ce a terminat cu al treilea cel mai rapid timp în Q1.

Italianul Enea Bastianini (25 de ani), care a suferit luni o intervenție chirurgicală la Modena după ce și-a fracturat mâna și glezna stângă la GP-ul Cataluniei, va rata Misano, precum și următoarele curse din India și Japonia.