Marc Marquez ar putea trece la KTM datorită influenței Red Bull, susține fostul șef al LCR Honda, Oscar Haro.

Marquez are un contract valabil până la sfârșitul anului 2024 cu Honda, dar există un scenariu care circulă în aceste zile în paddock despre o posibilă mutare a sa la KTM.

Transferul ar urma să fie intermediat de Red Bull, companie care are în desfășurare contracte de sponsorizare cu ambii constructori.

"În Spania se vorbește că Marquez este supărat pe Honda. Și că Red Bull face eforturi pentru a-l pune pe motocicleta care ar trebui, în teorie, să-l aducă pe Pedro Acosta în MotoGP. Ar fi ceva...", a declarat  Oscar Haro, citat de site-ul crash.net.

Mișcarea este întărită și de faptul că Jaime Martinez, noul manager al spaniolului, este în relații strânse cu compania producătoare de energizante.

Potrivit lui Haro, Pedro Acosta, noua stea de la Moto 2, ar urma să-i ia locul lui Marquez la Honda.

Acosta are doar 19 ani și este pilotul KTM care a câștigat în 2021 titlul la Moto 3, devenind primul campion rookie de la Loris Capirossi în 1990, și al doilea cel mai tânăr campion all-time, la doar o zi distanță de performanța italianului.

Anul trecut, Acosta a concurat la Moto 2 și a terminat campionatul pe locul 5, acumulând patru victorii și șase podiumuri.

Marquez a terminat pe locul trei în primul Sprint din istoria MotoGP, dar a abandonat în cursa de a doua zi de la Portimao, accident ce l-a făcut indisponibil pentru etapa care a avut loc în Argentina. Deocamdată, prezența sa în Marele Premiul al Americilor este incerta.

Găsit responsabil pentru incidentul cu Oliveira în urma căruia a părăsit prima etapă, spaniolul a fost penalizat cu două tururi lungi în următorul Mare Premiu la care va participa. Honda a făcut însă recurs, iar o decizia finală urmează să se ia în următoarele zile.

Etapa din Austin este programată la sfârșitul acestei săptămâni.

Programul MP din Texas potrivit orelor locale (-5 GMT)