Red Bull a câștigat titlul la constructori pentru al doilea an la rând în Formula 1

Verstappen s-a impus în Marele Premiu al Japoniei din pole position
Verstappen s-a impus în Marele Premiu al Japoniei din pole positionReuters
Austriecii de la Red Bull au beneficiat de victoria liderului Formulei 1, Max Verstappen, care a câștigat duminică Marele Premiu al Japoniei iar echipa sa dominantă Red Bull și-a asigurat titlul constructorilor pentru al doilea an consecutiv.

Victoria de la Suzuka a fost a 13-a din acest sezon pentru pilotul olandez, care se află acum la un pas de un al treilea titlu mondial, după ce coechipierul său mexican Sergio Perez, cel mai apropiat rival al său, nu a reușit să termine cursa.

Verstappen sărbătorind alături de echipa sa
Verstappen sărbătorind alături de echipa saReuters

Lando Norris de la McLaren și debutantul australian Oscar Piastri, aflat pentru prima dată pe podiumul unui mare premiu, au terminat pe locurile doi și trei.

Verstappen, care a realizat și cel mai rapid tur al cursei, îl conduce acum pe Perez cu un avans uriaș de 177 de puncte și își poate adjudeca al treilea titlu consecutiv la piloți cu cinci etape înainte de Marele Premiu al Qatarului, care va avea loc luna viitoare.

Red Bull, pe de altă parte a reușit azi să câștige deja titlul la constructori, al șaselea de când echipa austriacă a intrat în acest sport, în 2005. Cu atât mai mult cu cât este o victorie obținută pe un circuit deținut de partenerul de motoare Honda.

"Max, a fost absolut fantastic", a declarat șeful echipei, Christian Horner, prin radio, felicitându-l pe Verstappen pentru a 48-a victorie din carieră și a 15-a din acest sezon pentru Red Bull.

"Îți mulțumesc foarte mult, ai fost absolut minunat și dominant în acest weekend".

Verstappen a mulțumit în replică echipei pentru "sezonul incredibil" pe care îl au.

"Puteți fi cu toții foarte mândri aici, pe circuit și la fabrică. Ați construit o rachetă de mașină", a adăugat el, după ce a văzut în fața ochilor steagul în carouri la final de cursă.

Charles Leclerc de la Ferrari a terminat pe locul patru, cu Lewis Hamilton, septuplu campion mondial, pe locul cinci pentru Mercedes și Carlos Sainz, câștigătorul cursei precedente din Singapore, pe locul șase cu Ferrari-ul său.

George Russell a ocupat locul al șaptelea pentru Mercedes, în fața lui Fernando Alonso de la Aston Martin și a perechii Alpine formată din Esteban Ocon și Pierre Gasly.

Verstappen s-a apărat de McLaren-uri la start, iar Norris a profitat de ocazie pentru a-l depăși pe Piastri și a se strecura pe locul doi.

Au avut noroc, pentru că în spatele lor s-a declanșat imediat haosul. Safety car-ul a intrat pe pistă din cauza resturilor după o serie de ciocniri, inclusiv între Perez și Hamilton.

Perez a intrat la boxe pentru o nouă aripă față, dar a încasat o penalizare de cinci secunde pentru încălcarea regulilor, iar cursa sa a mers din rău în mai rău când s-a ciocnit apoi din nou cu Kevin Magnussen de la Haas în turul 12.

Mexicanul a intrat din nou la boxe pentru o altă aripă față, revenind pe ultimul loc, înainte de a fi sancționat din nou cu cinci secunde pentru coliziune și oprindu-se la boxe în turul 15.

Perez a revenit apoi pe pistă aproape o oră mai târziu, și cu 13 tururi rămase de parcurs, pentru a ispăși sancțiunea și a evita riscul unei coborâri pe grilă la următoarea cursă.

Retragerea sa definitivă a pus capăt recordului de 100% la finalul sezonului pentru Red Bull.