Spania și Croația luptă diseară pentru trofeul UEFA Nations League

Croatul Luka Modrić în semifinalele UEFA Nations League
Croatul Luka Modrić în semifinalele UEFA Nations LeagueProfimedia
Finala Nations League se anunță echilibrată, cu două echipe aflate într-o formă foarte bună. În semifinale, Croația a trecut de Olanda cu 4-2, iar Spania a învins Italia cu 2-1.

A fost o seară de neuitat la Rotterdam pentru Croația, care a ajuns într-o nouă finală, după cea de la Cupa Mondială din 2018.

Este probabil ultima șansă pentru generația de aur a Croației de a obține un trofeu major pentru țară, iar motorul echipei va fi omniprezentul Luka Modrić, care la 37 de ani, își dorește să-și încheie în glorie cariera sa incredibilă.

Croația a început dificil campania Natiosn League

Deși acum sunt aici, croații au avut un drum lung și plin de accidente până la finală. Au început campania din UEFA Nations League cu o înfrângere și o remiză în fața Austriei și, respectiv, a Franței. Două victorii în fața Danemarcei și un succes la limită cu 1-0 în fața francezilor i-au ajutat, însă, să scape de grupă.

În semifinala împotriva Țărilor de Jos, Modric a fost din nou coordonatorul de care Croația are încă nevoie ca de aer.

Acum însă, Croația se confruntă cu un test dificil împotriva unei echipe a Spaniei care nu este obișnuită să intre altfel pe teren decât ca favorită.

Meciul din semifinale al Spaniei împotriva vechilor dușmani din Italia părea destinat să se îndrepte spre prelungiri, până când fostul jucător al celor de la Newcastle, Joselu, a devenit eroul neașteptat al serii, cu un gol în minutul 88, care le-a asigurat ibericilor victoria cu 2-1.

A opta mare finală pentru Spania

Spania a câștigat patru din cele șapte finale anterioare.  Cel mai mare succes obținut de Furia Roja  a fost tripla istorică de turnee câștigate la rând: Campionatul European din 2008, Cupa Mondială din 2010 și din nou Campionatul European din 2012.

La ultima ediție a Ligii Națiunilor, Spania a învins  Italia cu 2-1 înainte de a pierde finala în fața Franței cu același scor .

Cucerirea Nations League ar reprezenta startul perfect pentru noul selecționer al Spaniei, Luis de la Fuente, care este abia la al patrulea său meci la conducerea Naționalei, după două victorii și o înfrângere șocantă cu Scoția. La fel ca și în cazul adversarilor lor, drumul spre finală a fost unul anevoios pentru Spania, care s-a calificat în cele din urmă în optimi cu o victorie crucială în Portugalia.

Spaniolii sunt favoriți, în ciuda faptului că sunt clasați cu trei locuri în spatele Croației în clasamentul FIFA. Au însă două victorii în ultimele trei meciuri directe cu Croația.

De la croați principalul pericol este Andrej Kramarić, care  a contribuit direct la cinci goluri în tot atâtea meciuri pentru club și țară. De cealaltă parte, Yeremy Pino, în vârstă de 20 de ani, s-a bucurat și el la mijlocul săptămânii, după ce a marcat primul său gol pentru Spania, deschizând scorul împotriva Italiei.

Toate cele patru goluri marcate în cele două finale UNL de până acum au venit după pauză.

Urmărește Croația - Spania pe Flashscore!