Croația a învins Olanda după prelungiri și s-a calificat în finala Ligii Națiunilor

Modric a marcat din nou, la 37 de ani
Modric a marcat din nou, la 37 de aniProfimedia
Selecționata Croației, medaliată cu bronz la Cupa Mondială 2022, s-a calificat în finala Ligii Națiunilor la fotbal, după ce a învins echipa Olandei cu scorul de 4-2 (0-1, 2-2), după prelungiri, miercuri seara, la Rotterdam, în prima semifinală.

Golurile croaților, în acest meci arbitrat de românul Istvan Kovacs, au fost marcate de Andrej Kramaric (55 - penalty), Mario Pasalic (72), Bruno Petkovic (98) și Luka Modric (116 - penalty), în timp ce pentru gazde au punctat Donyell Malen (34) și Noa Lang (90+6).

Oaspeții au dominat prelungirile și puteau câștiga și mai clar, dar Pasalic a trimis mingea în bară (114), iar un gol al lui Petkovic (120+1) a fost anulat pentru ofsaid.

Esențial pentru acest succes al Croației a fost mijlocașul Luka Modric (37 ani), care a marcat al 24-lea său gol pentru Vatreni, în 165 de selecții.

Joi seara, de la ora 21:45 (ora României), Spania va înfrunta Italia, la Enschede, în cea de-a doua semifinală.