Sorana Cîrstea revine în forță la Dubai și se califică în sferturile de finală

Sorana Cîrstea s-a calificat în sferturile de finală
Sorana Cîrstea s-a calificat în sferturile de finală Profimedia
Sorana Cîrstea (loc 22 WTA) s-a calificat în sferturile de finală ale turneului WTA 1.000 de la Dubai după ce a pierdut primul set cu Donna Vekic.

Sorana Cîrstea - Donna Vekic 3-6, 6-3, 7-5

Donna Vekic (loc 31 WTA) a ajuns în optimi după ce a eliminat-o surprinzător pe Aryna Sabalenka (loc 2 WTA). Miercuri, în duelul cu Cîrstea, Vekic a început în forță și s-a distanța rapid la 3-1, reușind să-și păstreze avantajul și să câștige primul set la 3.

În setul secund, cele două tenismene au mers cap la cap până la 2-2, când Sorana a reușit să câștige game-ul pe serviciul croatei. Acesta s-a dovedit a fi decisiv în cele din urmă pentru ca Sorana să restabilească egalitatea.

Cîrstea a început perfect setul decisiv, distanțându-se la 3-0, însă Vekic a reușit și ea să câștige trei game-uri consecutive pentru a restabili egalitatea. În cele din urmă, Cîrstea a forțat la finalul meciului și a câștigat din nou pe serviciul croatei, obținând calificarea în sferturile de finală.

Statistici
StatisticiFlashscore

Sorana Cîrstea va juca în sferturi cu Marketa Vondrousova (loc 8 WTA). Cele două jucătoare s-au mai întâlnite de trei ori, Cîrstea reușind să câștige ultimele două meciuri.