Sommer s-a ținut de cuvânt după ce i-a promis un camion de ciocolată lui De Ligt

De Ligt a avut o intervenție miraculoasă în meciul din optimile UCL cu PSG
De Ligt a avut o intervenție miraculoasă în meciul din optimile UCL cu PSGProfimedia
Yann Sommer, portarul lui Bayern Munchen, s-a ținut de cuvânt după ce a promis că-i va trimite un camion plin cu ciocolată elvețiană colegului său Matthijs De Ligt, care și-a salvat echipa la o mare ocazie a lui Paris Saint-Germain în returul optimilor de finală ale Ligii Campionilor, scrie ziarul belgian La Derniere Heure.

Campioana Germaniei a obținut calificarea în sferturi și datorită intervenției fundașului olandez De Ligt, care a salvat de pe linia porții în minutul 38 al manșei secunde, după o greșeală a elvețianului Sommer, la scorul de 0-0. Învingătoare cu 1-0 în tur la Paris, Bayern s-a impus și la Munchen, cu 2-0.

”Voi trimite un camion cu ciocolată elvețiană în fața ușii sale. Felul în care m-a salvat a fost excepțional”, a promis Sommer, care s-a ținut de cuvânt.

Sommer a trimis un camion plin cu 700 de kilograme de napolitane acoperite cu ciocolată cu lapte. Marfa nu a ajuns la De Ligt, ci la organizația caritabilă Munchner Tafel, care luptă împotriva sărăciei donând alimente și a fost evident încântată să primească acest dar.

Vitinha va avea poate coșmaruri cu ocazia sa, dar se va putea consola spunându-și că oameni în dificultate au avut parte de momente plăcute datorită lui.

Sommer este portarul titular al naționalei Elveției, una din adversarele Elveției în preliminariile EURO 2024.