Antrenorul lui Bayern, după ce i-a eliminat pe Messi și Mbappe: ”Suntem greu de învins”

Julian Nagelsmann a dus pe Bayern în sferturi
Julian Nagelsmann a dus pe Bayern în sferturiAFP
Bayern Munchen s-a calificat în sferturile de finală ale Champions League după ce a învins cu 2-0, pe teren propriu, pe Paris Saint Germain. Cele două goluri ale partidei au fost marcate de Eric Maxim Choupo-Moting (61) și Serge Gnabry (89),

Antrenorul echipei germane, Julian Nagelsmann, a salutat maniera în care au evoluat jucătorii săi împotriva echipei franceze și a explicat cum a reușit să câștiga partida din punct de vedere tactic.

”Avem calitate, repriza a doua a fost foarte bună. Când reușim să ne facem jocul, suntem greu de învins. În prima repriză nu am făcut prea bine ceea ce am stabilit anterior. Au fost prea multe spații. Dar ne-am apărat mai bine în repriza secundă și am fost periculoși când am avut mingea. În final, am meritat victoria.

Ca și în săptămânile precedente, am decis să jucăm cu trei fundași centrali când ne aflam în posesia balonului. Ideea celor de la PSG a fost să joace cu Messi la mijloc, pentru a încerca să-l facă să iasă pe Matthijs (de Ligt), să-l izoleze pe 'Upa' (Upamecano) lângă Mbappe pe un spațiu mare, unu contra unu. Nu le-am făcut această favoare, l-am pus între pe 'Stani' (Stanisic), care a făcut un meci mare”, a declarat antrenorul lui Bayern la finalul jocului de la Munchen.