Serie A: Inter vrea să rămână pe locurile europene/Empoli caută al treilea succes consecutiv

Profimedia
Flashscore vă prezintă principalele informații de culise din cadrul celor 3 partide din runda 20 Serie A care se vor desfășura sâmbătă, 27 ianuarie.

Empoli - Torino, sâmbătă de la 16:00

Empoli a reușit ceea ce managerul Paolo Zanetti a descris ca fiind "un vis devenit realitate", când a depășit-o pe Inter Milan, rămasă în zece oameni, și a plecat de pe San Siro cu o victorie surprinzătoare de 1-0

Această victorie a prelungit seria de invincibilitate a lui Empoli în campionat la cinci meciuri și a dus-o la un punct distanță de viitoarea adversară Torino, care ocupă și ea o poziție în prima jumătate a clasamentului.

Cu doar trei victorii din cele ultime zece meciuri de pe teren propriu din Serie A, ei vor ști că adversarul Torino nu va fi cu siguranță unul ușor.

Un meci fără gol primit este cu siguranță cheia pentru a îmbunătăți acest record, având în vedere că fiecare dintre cele șase victorii ale lui Empoli în SA în acest sezon a fost urmat de un eșec.

Totuși, echipa lui Zanetti ar putea avea nevoie de ceva timp pentru a se maturiza în joc, având în vedere că 12 dintre cele 19 meciuri de SA din campionat au fost la egalitate la pauză, în vreme ce cinci dintre cele șase victorii în campionat din acest sezon au venit după o remiză la pauză.

După o victorie cu 1-0 în deplasare la Fiorentina la sfârșitul săptămânii trecute, Torino are din nou un meci care se va disputa pe teren străin. Duelul cu Empoli este cel de-al doilea din cele 3 deplasări consecutive pe care le are de făcut Torino.

Cu gândul și la sferturile de finală din Coppa Italia, acolo unde o va întâlni tot pe Fiorentina, Torino speră că va găsi o cale prin care să își asigure un loc european.

După ce a deplâns că echipa sa "ar fi putut avea șapte sau opt puncte mai mult" în acest moment al sezonului, antrenorul Ivan Jurić, de altfel "foarte mulțumit", va încerca să scoată maximul din fiecare partidă disputată, deși echipa arată o formă mixtă în acest sezon.

Un lucru pe care Jurić cu siguranță nu va dori să îl schimbe este faptul că Torino a înscris prima de fiecare dată în ultimele sale 5 deplasări.

Rezultatele din ultimele 5 meciuri directe
Flashscore

Jucători indisponibili

Torino are ceva mai multe probleme când vine vorba de accidentări: Aina, Lazaro, Lukic și Pellegri nu vor putea evolua.

Empoli nu are probleme mari de lot, însă există o listă scurtă cu jucători care se refac după accidentări, situația lor pentru acest duel fiind așadar una incertă: Destro, Grassi, Ismajli și Tonelli.

Jucători de urmărit

Tommaso Baldanzi a fost eroul lui Empoli împotriva lui Inter, marcând al patrulea său gol care s-a contorizat mereu ca fiind prima reușită dintr-un meci al gazdelor în acest sezon.

De asemenea, Aleksei Miranchuk a înscris golul victoriei lui Torino în ultima lor deplasare și a deschis scorul în fiecare dintre cele două apariții ale sale pentru echipă în meciurile de deplasare din acest sezon.

Statistică interesantă

Nicio echipă din SA nu a primit mai puține goluri acasă în prima repriză din SA în acest sezon decât cele două încasate de Empoli.

Cremonese - Inter, sâmbătă de la 19:00

Cremonese nu a reușit să își protejeze avantajul în fața Bolognei, luni, și a cedat la egalitate (1-1), nereușind în continuare astfel să obțină prima victorie în Serie A din această campanie, ceea ce, fără a mai putea fi considerată o mare surpriză, o lasă pe ultimul loc în clasament.

Cu toate acestea, noul antrenor Davide Ballardini ar putea crede că este omul potrivit pentru a reuși o redresare după ce a eliminat liderul SA, Napoli, din Coppa Italia în primul său meci la conducere.

Deocamdată, însă, există probleme mai presante în campionat, Ballardini trebuind să repete acea victorie pentru ca echipa sa să evite să devină prima echipă din prima ligă, de la Ancona în 2003/04, care nu reușește să câștige niciunul dintre primele 20 de meciuri ale unei campanii.

Evitarea acestei isprăvi este o sarcină dificilă de data aceasta, având în vedere că formația a câștigat doar o singură dată împotriva lui Inter Milano în 17 dueluri directe competitive.

În timp ce ar putea exista o tentație de a planifica următoarea confruntare din sferturile de finală ale Coppa Italia împotriva Romei de miercuri, gazdele știu că supraviețuirea în prima ligă are prioritate pentru moment și îmbunătățirea producției de goluri (patru) pe teren propriu s-ar putea dovedi critică pentru șansele lor.

De cealaltă parte, antrenorul lui Inter, Simone Inzaghi, va dori, fără îndoială, să își reia campania din campionat după ce echipa sa a suferit luni o înfrângere șocantă pe teren propriu cu 1-0 împotriva lui Empoli, ratând astfel șansa de a-și consolida locul în primele patru locuri.

Nerazzurri nu-și pot permite o nouă înfrângere aici, în timp ce încearcă să își ia avânt, urmând ca Atalanta și AC Milan să fie următoarele două adversare competitive.

După ce a pierdut deja șase meciuri în prima jumătate a unei campanii SA pentru prima dată din 2016/17, când a terminat amenințător în afara locurilor de calificare europeană, Inter a dovedit în acest sezon că are obiceiul de a greși.

Abordarea preocupărilor defensive ar ajuta aproape cu siguranță Inter să evite o altă alunecare, deoarece încă nu a păstrat un meci în deplasare fără gol primit în această campanie de campionat și a încasat în mod alarmant 2 + goluri în șapte din ultimele opt deplasări în SA.

Flashscore

Cremonese nu îl va putea utiliza pe fundașul italian Christian Acella, în timp ce Inter nu se poate baza în continuare pe serviciile jucătorilor Brozovic și Dalbert, ambii fiind accidentați.

Orice lucru bun despre Cremonese vine, de obicei, prin Cyriel Dessers, care a contribuit la trei dintre cele patru goluri de acasă SA în această campanie.

El ar putea fi eclipsat de Lautaro Martínez, care a contribuit la 11 goluri în ultimele sale nouă jocuri SA împotriva echipelor nou promovate, în statistică fiind contorizat inclusiv meciul din tur al celor două formații.

Înaintea acestui meci, Inter a marcat cele mai multe goluri în primele 30 de minute de joc (13), în timp ce Cremonese a primit cele mai multe goluri în aceeași perioadă (13).

Atalanta - Sampdoria, sâmbătă de la 21:45

După ce a marcat un număr impresionant de 16 goluri în ultimele trei meciuri competitive, Atalanta s-a impus ca o candidată surpriză la o clasare în primele patru locuri.

Gazdele și-au consolidat aceste aspirații prin asigurarea unei remize palpitante de 3-3 împotriva lui Juventus în cel mai recent meci al lor din Serie A, iar acum primesc vizita Sampdoriei, echipă aflată în dificultate, pe care au învins-o în ultimele patru meciuri consecutive, în trei dintre aceste întâlniri chiar fără să primească gol.

În ciuda recentei forme pozitive care îi plasează pe locul șase în clasament înaintea rundei, managerul Gian Piero Gasperini a ținut să facă lumină asupra naturii neglijente a jocului echipei sale împotriva lui Juventus, argumentând că două dintre golurile primite au venit ca urmare a "pierderii mingii în mod ieftin".

Acestea fiind spuse, Gasperini ar putea să se consoleze cu faptul că vizitatorii Sampdoria se află pe o serie dureroasă de patru înfrângeri fără a marca un gol.

Recenta lor înfrângere cu 1-0 la Udinese a făcut ca oamenii lui Dejan Stankovic să încheie ultima rundă la opt puncte în spatele primul loc care nu o duce către Serie B, în timp ce acel insucces a fost, de asemenea, cea de-a 14-a înfrângere SA din acest sezon - cel mai negru record din istoria clubului!

Gravitatea problemelor lor în atac este surprinsă de faptul că cele opt goluri marcate de Sampdoria în campionat reprezintă cel mai mic total din primele cinci ligi din Europa la acest capitol.

În căutarea de aspecte pozitive pentru fanii oaspeți, trebuie remarcat faptul că Sampdoria a marcat șase dintre aceste goluri în deplasare, în timp ce a obținut, de asemenea, șapte din cele nouă puncte din acest sezon în aceste meciuri din deplasare.

Flashscore

Atalanta nu îl va putea folosi pe mijlocașul Simone Muratore, accidentat. De asemenea, situația fundașului argentinian Palomino este incertă.

Sampdoria are și ea o listă de jucători care sunt sub semnul întrebării în ceea ce privește participarea lor la acest duel, după ce Colley, Conti, De Luca și Pussetto au suferit accidentări.

Ademola Lookman de la Atalanta a reușit o dublă în trei meciuri consecutive, trei dintre ultimele patru reușite venind în primele 15 minute.

Marcând în ultima victorie în deplasare a Sampdoriei, Manolo Gabbiadini a înscris ultimele nouă goluri în meciurile în care și echipele adverse au marcat.

Atalanta a marcat 12 goluri în primele 15 minute ale reprizei secunde din campionat.