Sabrina Maneca Voinea a cucerit două medalii de aur la Cupa Mondială de gimnastică de la Doha

Sabrina Maneca Voinea, pe podiumul de la sol
Sabrina Maneca Voinea, pe podiumul de la solProfimedia
Sportiva română Sabrina Maneca Voinea a cucerit două medalii de aur, la bârnă și sol, sâmbătă, la Cupa Mondială de gimnastică artistică de la Doha, primul său concurs ca senioară.

La 15 ani, campioana europeană de junioare la sărituri s-a impus în finala de la sol cu 13,600 puncte, fiind urmată de japoneza Chiaki Hatakeda, 12,900, și de australianca Breanna Scott, 12,800.

În finala de la bârnă, Sabrina, antrenată de mama sa, Camelia Voinea, și de Cristian Moldovan, a fost notată cu 13,766, argintul revenind ucrainencei Ana Lașcevska, 13,333, în timp ce bronzul a revenit germancei Emma Leonie Malewski, cu 13,233.

Andrei Muntean s-a clasat pe locul al patrulea la paralele, cu 14,633, fiind la o zecime de medalie. Aur a fost câștigat de ucraineanul Ilia Kovtun (14,966), argintul a fost obținut de filipinezul Carlos Edriel Yulo (14,933), iar bronz a fost adjudecat de turcul Ferhat Arican (14,733).

Vineri, în prima sa finală, Sabrina Maneca Voinea s-a clasat pe locul 5 la sărituri.

Gimnaștii români, care au început sezonul competițional cu întrecerea din Qatar, au fost însoțiți de antrenorii Camelia Voinea, Marius Berbecar și Gerard Speerstra.

La cea de-a 15 ediție a Cupei Mondiale de la Doha au participat 154 de gimnaști.